Terapija muškog partnera metotreksatom nema nepovoljan utjecaj na trudnoću
Izloženost očeva metotreksatu 90 dana ili manje prije začeća "ne bi trebala biti od velike važnosti", objavili su znanstvenici. Izloženost očeva metotreksatu ne povećava rizik od većih ili manjih kongenitalnih malformacija te prijevremenog porođaja kod njegovog potomstva, otkrilo je istraživanje. Metotreksat je prva linija terapije za reumatoidni artritis, a također se koristi za liječenje upalne bolesti crijeva, psorijaze i nekoliko karcinoma. Trenutne multinacionalne preporuke savjetuju da i muškarci i žene moraju prestati uzimati metotreksat najmanje tri mjeseca prije planiranja trudnoće, navedeno je u izvješću.
Studija je analizirala registre koji vode evidenciju o svim 849,676 živorođenim u Danskoj između 1997. i 2011. godine, uključujući i 127 trudnoća u kojima su očevi bili izloženi metotreksatu u roku od 90 dana prije trudnoće.
Kod tih 127 živorođenih su bile četiri velike malformacije (3,2%), u odnosu na 28,814 u kontrolnoj skupini (3,4%). Nije bilo mrtvorođenih i nije bilo povećanog rizika od prijevremenog poroda u grupi izloženoj metotreksatu.
Očevi izloženi metotreksatu su imali više kroničnih bolesti i veću vjerojatnost da će biti izloženi drugim lijekovima, uključujući i antireumatske lijekove, antipsorijatične lijekove, crijevne protuupalne lijekove i kortikosteroide.
Autori, međutim, napominju da je zbog ograničenja u danskom registru rođenih bilo nemoguće utvrditi da li je očev metotreksat bio povezana s pobačajima. "Prije nekoliko desetljeća su znanstvenici predložili da muškarci koji koriste metotreksat mogu imati oštećeno sjeme i time naškoditi budućem djetetu", rekao je glavni autor dr Jon Traerup Andersen, iz Sveučilišne bolnice u Kopenhagenu. Ovaj teoretski rizik je rezultirao preporukama za prestanak primjene lijeka kod muškaraca najmanje tri mjeseca prije trudnoće.
Samo nekoliko vrlo malih studija je ranije istraživalo ovu temu u cilju pronalaska bilo kakvog dokaza za štetne učinke na fetus, dodao je. Dakle, "bez ikakvog dokaza su muškarci morali birati ili terapiju metotreksatom ili planiranje trudnoće." Rezultati njegove studije, zaključio je Andersen, daje "podršku muškarcima da mogu nastaviti s liječenjem prije trudnoće" i otvaraju raspravu za preispitivanje aktualnih smjernica.
"Nova studija je važna i ohrabrujuća za buduće očeve koji uzimaju metotreksat", rekao je dr. Robert H. Shmerling, Bet Israel Deaconess Medical Center i Harvard Medical School, Boston. "Njeni rezultati bi trebali postati dio razgovora između liječnika koji propisuju metotreksat za muškarce u osvrtu na buduće očinstvo."
Shmerling, koji nije bio uključen u novo istraživanje, je istaknuo da "samo jedna studija nije dostatna dati posljednju riječ o tom pitanju", da je studija imala relativno mali uzorak, nedostatak informacija o dozi metotreksata (veće doze mogu imati veći rizik) i nedostatak potvrde da su muškarci zapravo uzimali metotreksat, postoje samo podaci o ispunjenim receptima. Također je istaknuo kako nije bilo informacija o prekidu trudnoće i pobačajima te, ako je metotreksat izazvao malformacije koje su dovele do tih događaja, studija ih je propustila.
"Dakle, prerano je zaključiti da metotreksat koji uzimaju očevi nema utjecaja na fetalno zdravlje ako njihove partnerice zatrudne", rekao je Shmerling. "Međutim, smjernice bi mogle i trebale priznati ove umirujuće podatke".
IZVOR: http://bit.ly/2mbDJDt
Obstet Gvnecol 2017.