Datum zadnje izmjene: 14. 12. 2023.

Ginseng, sveukupno najčešće korišteni biljni lijek, sadrži kemijsku supstanciju ginsenozid Rb1, koja pokazuje teratogeni učinak na embrij štakora, rezultat je studije kineskih istraživača. Otuda i jasne preporuke za oprez kod bilo kakve uporabe ginsenga tijekom rane trudnoće.

"Premda postoje brojni podaci iz literature koji ukazuju na potencijalnu korist od ginsenga, daleko manje je poznata njegova potencijalna toksičnost, a osobito nedostaju podaci o potencijalnom učinku ginsenga na humanu trudnoću i humani fetus",  ističu znanstvenici iz Shatin-a (The Chinese University of Hong Kong).

Rezultati aktualnih istraživanja ukazuju da je uporaba ginsenga redovna pojava u trudnoći, te se procjenjuje kako do 10% žena u određenim regijama Azije koristi ginseng.

Studija kineskih znanstvenika bazirana je na praćenju učinaka različitih koncentracija ginsenozida na rast i razvitak embrija štakora.

Sveukupni rast i razvitak embrija koji su bili izloženi ginsenozidima bili su značajno oštećeni u usporedbi s kontrolnim embrijima, a stupanj oštećenja bio je u izravnoj korelaciji s koncentracijom ginsenozida.

Osobito, i značajno češće su se javljale anomalije u razvitku prednjih i stražnjih ekstremiteta.

"Premda rezultati animalnih teratogenih studija ne moraju reflektirati jednako stanje u humanim trudnoćama, naša saznanja ukazuju na potrebu daljnjih istraživanja i praćenja učinaka ginsenozida na embrionalni razvitak u humanim trudnoćama", zaključuju kineski stručnjaci.
 

Hum Reprod 2003;18:2166-2168.


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve