Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Budućnost otkrivanja abnormalnosti na vratu maternice, a time i sprečavanje nastanka invazivnog raka, leži u testiranju na humani papilomavirus (HPV), a ne na citološkom probiru.

Točnije, probir na HPV daje 60-70% veću zaštitu od nastanka invazivnog raka cerviksa, nego što to čini uobičajeni citološki probir PAPA testom. Rezultati studije objavljeni su online 2.11.2013. u časopisu the Lancet.

Skupna analiza 4 istraživanja u koja je bilo uključeno više od 175,000 žena u dobi 20 do 64 godine otkrila je da je stopa detekcije invazivnog raka slična u obje probirne metode za prve 2.5 godine praćenja (odnos HPV vs citologija, 0.79). Međutim, u skupini u kojoj je probir rađen temeljem testa na HPV, nakon toga perioda otkrivalo se manje invazivnog raka (rate ratio, 0.45).

HPV probir (screening) bio je puno učinkovitiji u žena dobi 30-34 godine nego u starijih žena. Za sve žene, HPV skrining učinjen svakih 5 godina pruža bolju zaštitu nego citološki probir svake 3 godine.

"Sve do sada, nismo imali izravnu procjenu učinkovitosti probira na HPV u odnosu na citološki probir za prevenciju invazivnog raka u žena koje idu na redovite preglede, potom koliko varijable poput dobi utječu na efikasnost testiranja i koliko je trajanje zaštite nakon probira", rekao je Guglielmo Ronco iz Centre for Cancer Prevention iz Turina u Italiji. "Naša analiza pokazuje da skrining koji se zasniva na provjeri prisutnosti humanog papiloma virusa sprečava više invazivnog raka nego što to postiže citologija, pa temeljem toga preporučujemo skrining vrata maternice na HPV s trijažom počevši od 30. godine s intervalima od najmanje 5 godina."

Dr. Sandra D. Isidean i Eduardo L. Franco, oboje sa Sveučilišta McGill iz Montreala, naglašavaju da iako postoje razlike u 4 randomizirana kontrolirana istraživanja, osobito po pitanju provedenih protokola, bilo je vrlo malo razlike u rezultatima: nađeno je manje invazivnog raka u skupini u kojoj se probir radio temeljem HPV. "Učinkovitost skrininga na incidenciju raka vrata maternice koji se temelji na HPV-u puno je veći nego bilo koji potencijalni učinak različitih mjera i postupaka iz istraživanja", napisali su.

"Budućnost probira na rak cerviksa u sredinama s visokim resursima, najvjerojatnije će biti primarni HPV test, što će biti promjena do koje je doveo napredak znanosti i postvakcinacijska era po pitanju HPV. Tijekom vremena, probir na HPV mogao bi se pokazati jeftiniji, jer osigurava veću sigurnost od konvencionalne citologije. Međutim, na nacionalnoj razini trebat će razmotriti važne logističke promjene, uključujući izbor vrste testa na HPV, određivanje dobi prikladne za testiranje, razmak između testiranja, određivanje daljnjih kontrola i postupanja sa ženama koje su HPV pozitivne te osiguranje kvalitete i kontrole provođenja postupaka", zaključili su.


Studije ukazuju na učinkovitost

Brojna istraživanja vrednovala su učinkovitost HPV skrininga u različitim populacijama. Jedna je našla da je HPV probir puno učinkovitiji od citologije u detekciji "high-grade" lezija i sprečavanju invazivnog raka u žena dobi 35 godina i više (Lancet Oncol. 2010;11:249-257),

HPV testiranje pokazalo je veću učinkovitost nego citologija ili vizualna inspekcija cerviksa nakon premazivanja octenom kiselinom. Značajno smanjuje incidenciju uznapredovale bolesti i smrtnosti u istraživanju koje je provedeno u sredinama s nižim resursima (N Engl J Med. 2009;360:1385-1394).

Američki US Preventive Services Task Force preporučuje HPV probir u kombinaciji s PAPA testom za žene u dobi 30 do 65 godina. Te su preporuke u suglasju sa smjernicama koje su dali Američko udruženje za rak, Američko udruženje za kolposkopiju i patologiju cerviksa i Američko udruženje za kliničku patologiju (the American Cancer Society, the American Society for Colposcopy and Cervical Pathology, and the American Society for Clinical Pathology).

 

Kumulativna incidencija niža

U svom istraživanju, dr Ronco i kolege proveli su istraživanje čiji je medijan trajanja bio 6.5 godina za 176,464 žena u dobi 20 do 64 godine. Žene su slučajnim odabirom razvrstane u skupinu u kojoj se probir temeljio na HPV-u ili na citološkom probiru (kontrolna skupina) u 4 istraživanja: SWEDESCREEN iz Švedske, POBASCAM iz Nizozemske, ARTISTIC iz Engleske i NTCC iz Italije.

Ženama u kontrolnoj skupini učinjena je ili tekućinska citologija (liquid-based cytology-LBC) u studiji ARTISTIC ili konvencionalna citologija u svim ostalim studijama. Otkriveno je ukupno 107 invazivnih karcinoma vrata maternice.

Za žene s negativnim citološkim probirom na početku istraživanja, kumulativna incidencija invazivnog raka cerviksa bila je 15.4× 10⁵ nakon 3.5 godine i 36.0× 10⁵ nakon 5.5 godina. Za one s negativnim HPV testom na početku istraživanja, kumulativna incidencija bila je 4.6× 10⁵ nakon 3.5 godine nasuprot 8.7 × 10⁵ nakon 5.5 godina.

Autori napominju da je kumulativna incidencija cervikalnog raka bila niža 5.5 godina nakon negativnog HPV rezultata, nego 3.5 godine nakon negativne citologije, ukazujući da je interval probira od 5 godina kod testiranja na HPV pouzdaniji nego interval od 3 godine za citologiju.

Udio adenokarcinoma opadao je s dobi. U žena mlađih od 30 godina bio je 40%, u žena dobi 30-34 godine bio je 35%, potom 30% u žena 35-49 godina i 23% u žena 50 godina i starijih.

"Prevencija raka vrata maternice u mladih žena je prioritet; naši nalazi podupiru skrining utemeljen na HPV s trijažom u duljim vremenskim intervalima i početkom u dobi od 30 godina", zaključili su.

 

 

Lancet. Objavljeno online 2.11.2013.


 
  Novosti - Sve