Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Prolazeći kroz klimakterij, žene mogu osjetiti smanjenu snagu dok nose namirnice, penju se stepenicama ili rade druge, uobičajene poslove, pokazuje novo istraživanje. Zašto se to događa nije jasno, ali zacijelo da s tim imaju veze porast tjelesne težine i simptomi depresije.

"Nešto se događa tijekom perimenopauze. Sigurno je da postoji veza menopauze i tjelesnih ograničenja koje žene osjećaju", rekla je voditeljica studije Lisa Tseng, sa Sveučilišta Pittsburgh.

Građa tijela se mijenja-povećava se količina masnog tkiva, a smanjuje mišićna masa, padaju vrijednosti estrogena i gustoća kostiju. Muškarci također starenjem gube mišićnu masu i snagu, ali se pokazalo da se snaga kod žena gubi jače s približavanjem posljednje mjesečnice u životu. Važno je da žene ostanu tjelesno aktivne unatoč starenju, a to treba uključiti aerobne vježbe i vježbe za snagu kako bi se održala mišićna masa, ističe dr. Timothy Church s Pennington Biomedical Reserch Center u Baton Rougeu, Louisiana.

Istraživanje je objavljeno on-line u časopisu Menopause, a obuhvatilo je više od 2,200 žena u njihovim četrdesetim i pedesetim godinama života. Tri četvrtine postmenopauzalnih žena imalo je barem blago ograničenje tjelesne aktivnosti, bilo u sposobnosti vježbanja, bilo za uobičajene aktivnosti, poput održavanja kućanstva. Nasuprot tome, isto je osjetilo samo 10% premenopauzalnih žena. Kada su u obzir uzeti dob, tjelesna težina, bolesti poput artritisa, depresije i dijabetesa, menopauza je sama po sebi i dalje bila povezana s trostruko većom vjerojatnošću tjelesnih ograničenja.

Dr. Church kaže da nije jasno što se događa u tom periodu, pa da tako utječe na ženine tjelesne funkcije. Mišićnu masu gube i muškarci i žene, tipično po stopi 1-2% godišnje nakon 50. godine. Istovremeno, oni postaju i manje aktivni.

Nitko ne zna gubi li se prvo mišićna masa ili joj prethodni smanjenje aktivnosti. "O tome se može raspravljati dovijeka", kažu istraživači. Ono što je istraživanje pokazalo, jest da se fizičko zdravlje i duševno stanje postmenopauzalnih žena (ali i starijih muškaraca!) koji redovito vježbaju, znatno poboljšava. "Kada pokrenemo ljude te dobi, kvaliteta njihovih života se povećava." Čak i ukoliko žene imaju veću tjelesnu težinu i pretežno su sklone sjedilačkim poslovima, uvođenje redovite tjelovježbe povećava njihovu tjelesnu kondiciju, rad krvožilnog sustava i kvalitetu sna.

Dr. Church i njegov tim preporučuju ženama aerobne vježbe i neki oblik vježbi za snagu, primjerice malim utezima (bućama). "Aerobne vježbe mogu biti jednostavne, poput svakodnevne šetnje 30 minuta. Vježbe za snagu zahtijevaju tek malo više truda. Starije žene obično isprva odbijaju i samu pomisao na korištenje utega“, kaže dr. Church, „no jednom kada započnu, zavole vježbanje, jer primijete da se bolje osjećaju-lakše obavljaju redovite obaveze, nose namirnice ili čuvaju unuke."

 


Menopause 2012.

  Novosti - Sve