Trajanje spavanja povezano s debljanjem u trudnoći
I kratko i dugo trajanje spavanja tijekom trudnoće su povezani s ekstremnim debljanjem u trudnoći, pokazuju rezultati iz multicentrične prospektivne kohortne studije. Proučavanjem 760 prvorotkinja s jednoplodnom trudnoćom, utvrđeno je da 2.1% trudnica prosječno spava kraće od 6 sati i 5.2% trudnica dulje od 9 sati, te da su ove trudnice imale najviše stope debljanja u ranoj trudnoći. Istraživanje je bilo dio internetske studije NuMoM2b ("Nulliparous Pregnancy Outcomes Study: Monitoring mothers-to-be") Nacionalnog instituta za dječje zdravlje i ljudski razvoj, a provedeno je u skupini koja je obuhvatila više od 10,000 žena.
U usporedbi s trudnicama s prosječnim trajanjem sna između 7 do 9 sati u kontrolama između 16. i 21. tjedana te između 22. i 29. tjedana, ove razlike su bile statistički značajne, izvjestila je Dr. Francesca Facco na godišnjoj skupštini o trudnoći pod pokroviteljstvom Društva za feto-maternalnu medicinu. U drugom posjetu je stopa debljanja u ranoj trudnoći bila 18.8% i 35.5% kod onih s trajanjem spavanja kraćim od 6 sati i duljim od 9 sati, naprema 8.2% za one s trajanjem spavanja od 6 do manje od 7 sati, a 12% za one sa 7 do 8 sati sna.
Razlike su bile slične i kod posljednjeg mjerenja težine prije poroda, ali nisu bile statistički značajne, rekla je dD Facco iz Magee-Women’s Research Institute, Sveučilišta u Pittsburghu. "Zabilježen je nelinearni odnos između trajanja sna i debljanja u trudnoći", rekla je, dodajući da se na svim procjenama debljanja u trudnoći debljanje dogodilo češće kako se trajanje spavanja skraćivalo.
"Otkrili smo odnos u obliku slova U između sna i niske težine u trudnoći; žene s najkraćim i najdužim trajanjima spavanja su imale najviše stope debljanja u ranoj trudnoći ", izjavila je. Rezultati upućuju na to da su i dugo i kratko trajanje spavanja povezani s većim debljanjem u trudnoći. Ispitanice koje su bile upisane u studiju, odabrane su prilikom drugog posjeta (16.-21. tjedana) da nose aktigraf za mjerenje aktivnosti spavanja u 7 uzastopnih dana. Žene koje su imale prosječnu dob od 27 godina su također imale dnevnik spavanja. Malo više od polovice (51.5%) su imale normalnu težinu, 3% je bilo pothranjeno, dok je 45.5% trudnica imalo prekomjernu tjelesnu težinu ili je bilo pretilo. Debljanje u trudnoći je ispitano pomoću dobno standardiziranih z rezultata koji uspoređuju debljanje u trudnoći s gestacijskom dobi i indeksom tjelesne mase.
Spavanje sve više i više privlači pozornost jer utječe na zdravstvenog stanje, posebno u odnosu na težinu i metabolizam, rekla je Dr. Facco uz napomenu da je spavanje kratkog trajanja povezano s višim indeksom tjelesne mase i da su studije pokazale da spavanje kratkog trajanja ometa mršavljenje. Podaci o dugotrajnom spavanju su manje jasni ali ukazuju na vezu sa starosnom dobi, rekao je. Sadašnje istraživanje je procijenjivalo da li se rezultati mogu primjeniti kod žena koje nisu trudne.
Podaci iz iste skupine, predstavljeni na "2015 Pregnancy Meeting", pokazali su da su žene s trajanjem sna kraćim od 7 sati imale dvostruko češće gestacijski dijabetes u usporedbi s onima koje su spavale 7 ili više sati. Nalaz je ostao značajan čak i nakon prilagodbe za dob i indeks tjelesne mase. Ti se rezultati podudaraju s trenutnim rezultatima, rekla je Dr. Facco, objašnjavajući da su oni koji su kratko spavali imali najveći dobitak na težini pa su tako imali i veći rizik od gestacijskog dijabetesa. "Loše spavanje u trudnoći je povezano s nepovoljnim ishodima trudnoće, a ova povezanost između sna i debljanja u trudnoći pokazuje jedan mogući mehanizam za ove veze", zaključila je.
2016 Annual Pregnancy Meeting | Society for Maternal-Fetal Medicine.