Tramadol i celekoksib smanjuju bol kod histeroskopije
Tramadol i celekoksib su dobri lijekovi za smanjenje boli povezane s ambulantnom histeroskopijom ali se celekoksib bolje podnosi, navodi se u randomiziranom dvostruko slijepom placebo kontroliranom ispitivanju provedenom u Kairu, Egipat. "Raspoloživi podaci prije ovog istraživanja ne pružaju dovoljno dokaza da podrže uporabu lijekova protiv bolova prije ambulantne histeroskopije," rekao je Dr. Abdel GHany Hasan sa Sveučilišta u Kairu. Poruka studije je da peroralni celekoxib 200 mg i peroralni tramadol 100 mg smanjuju bol tijekom i nakon ambulantne histeroskopije. Vjerujem da će oni koji nisu koristili lijekove protiv bolova prije ambulantne histeroskopije preispitati svoju kliničku praksu, a oni koji su upotrijebljavali lijekove protiv bolova mogu opravdati svoju praksu s novim dokazima, " rekao je Dr. Hasan.
Tramadol je opioidni analgetik i celekoksib je COX-2 selektivni nesteroidni protuupalni lijek. U aktulanom istraživanju, 210 žena su imale ambulantnu histeroskopiju i ravnomjerno su razvrstane u tri skupine koje su uzele ili oralni tramadol 100 mg ili celekoksib 200 mg ili oralni placebo. Svi lijekovi su dani jedan sat prije operacije. Osjet boli je određen pomoću vizualne analogne skale (VAS) tijekom postupka, odmah nakon i 30 minuta nakon postupka. "Koliko je nama poznato," ovo je prva studija koja je usporedila ova dva različita lijeka protiv bolova za bol povezanu s histeroskopijom, napisali su dr Hassan i njegovi kolege u časopisu „Human Reproduction“ online 29. studenog.
Oba lijeka značajno smanjuju bol, odmah nakon i 30 minuta nakon histeroskopije u usporedbi s placebom. Na primjer, u usporedbi s placebom, tramadol smanjuje rezultate boli tijekom postupka za 1,54 boda (p <0,001) u prosjeku, dok ih celekoksib snizi za 1,28 boda (p <0,001). Nije bilo značajne razlike u rezultatima između boli kod lijekova. Vrijeme bez boli je bilo znatno kraće s tramadolom i celekoksibom nego s placebom, a nije bilo značajne razlike u vremenu bez boli između tramadola i celecoksiba. Četiri bolesnice koje su primale tramadol su imale mučninu, dok nije bilo nuspojave kod celekoksiba. "Ipak je potreban veći uzorak prije donošenja čvrstog zaključka o nedostatku nuspojava", ističe tim.
"Vjerujemo da će rezultati ovog istraživanja imati značajne kliničke implikacije jer bolji bodovni rezultat u liječenoj skupini s bezbolnim vremenom može imati pozitivan učinak na zadovoljstvo pacijenta i smanjuje stopu neuspjeha postupka zbog boli. Rezultati celecoksib skupine koja nije prijavila nuspojave liječenja dodatno poboljšavaju zadovoljstvo pacijenata jer se izbjegavaju nepodnošljive nuspojave, " napisali su Dr. Hassan i kolege.
"Potrebna su daljnja istraživanja za testiranje učinkovitosti celekoksiba s uzimanjem u različitim periodima prije histeroskopije da se vidi hoće li to utjecati na percepciju boli", zaključili su.
SOURCE: http://bit.ly/1Y28ulr
Human Reprod 2015.
Poliklinika Harni