Veći rizik raka dojke nakon leukemije i sarkom u djetinjstvu
Leukemija ili sarkom u djetinjstvu bez zračenja prsnog koša nose povećani rizik od razvoja raka dojke u ranoj dobi, prema novim spoznajama.
"Podaci sugeriraju da visoke doze alkilatora i antraciklina u kemoterapiji povećavaju rizik od raka dojke", napisali su Dr. Tara Henderson sa Sveučilišta u Chicagu i kolege u izvješću, objavljenom u časopisu "Journal of Clinical Oncology".
"To bi moglo ukazati na moguću interakciju gena i okoliša u temelju ove pojave koja zahtijeva daljnje proučavanje", dodali su.
Rak dojke je najčešća naknadna zloćudna novotvorina će u preživjelih od raka u djetinjstvu, zabilježili su Dr.Henderson i njezini kolege. Žene kod kojih je ozračen prsni koš u djetinjstvu imaju 30% rizik nastanka raka dojke u dobi od 50 godina, dodali su, pa se za ove pacijentice preporeučuje rano uvođenje probira i nadzora raka dojke.
Cilj aktualne studije bio je istražiti jesu li drugi čimbenici također mogli povećati rizik od raka dojke u preživjelih od sarkoma i leukemije u djetinjstvu. Znanstvenici su analizirali više od 3.700 žena bez povijesti radioterapije prsnog koša. Žene su bile obuhvaćene istraživanjem "Cancer Survivor Study" tijekom djetinjstva te su praćene u prosjeku 25,5 godina.
Četrdeset i sedam žena dobile su rak dojke, u prosjeu 24 godina nakon prvog karcinoma. Rak dojke je dijagnosticiran u prosječnoj dobi od 38 godina. Osamdeset i pet posto tih žena su preživjele sarkom (55%) ili leukemiju (30%).
Sveukupno, standardizirani omjer učestalosti (SIR) za rak dojke bio je četiri puta veći među ženama koje su preživjele rak u djetinjstvu u odnosu na opću populaciju.
Standardizirani omjer učestalosti raka dojke bio je 5.3 kod žena koje su preživjele sarkom u djetinjstvu i 4.1 kod žena koje su preboljele dječiju leukemiju. Kumulativna incidencija raka dojke bila je 5,8% za pacijentice koje su liječene od sarkoma u djetinjstvu i 6,3% za pacijentice liječene od dječije leukemije.
Povišeni rizik od raka dojke nije nađen niti kod jedne od ostalih vrsta primarnih karcinoma u djetinjstvu. Također je nađen povećani rizik raka dojke, ovisan o dozi, kod primjene alkilatora i antraciklina.
"Za sve koji su preživjeli karcinom u djetinjstvu, posebice sarkom i leukemiju, naši podaci ukazuju na potencijalnu kliničku vrijednost dobivanja detaljne obiteljske povijesti raka, te ovisno o tome, genetičko savjetovanje i moguće genetsko testiranje kada je to opravdano", napisali su istraživači.
"U žena kod kojih se utvrdi da imaju povećan obiteljski rizik ili genetsku predispoziciju za rak dojke, liječnici bi trebali pokrenuti probir ranog raka dojke kao što je navedeno u nacionalnim smjernicema", savjetuju autori.
SOURCE: http://bit.ly/1JdAHEg
J Clin Oncol 2015.
dr. Vesna Harni