Datum zadnje izmjene: 31. 01. 2020.

Pretpostavlja se kako ekspozicija prema dietilstilbestrolu (DES) ostavlja transgeneracijski učinak i jedan je od čimbenika u nastanku rijetkog karcinoma sitnih stanica jajnika u 15-godišnje djevojke.

Američki znanstvenici iz The University of North Carolina, Chapel Hill, opisuju slučaj mlade pacijentice s netipičnim karcinomom jajnika, čija je etiologija nepoznata.

Baka s majčine strane djevojčice s karcinomom jajnika uzimala je lijek dietilstilbestrol (DES) tijekom svoje trudnoće iz koje je rođena majka djevojčice.

Ranija istraživanja ukazala su na povezanost uzimanja dietilstilbestrola tijekom trudnoće s razvitkom različitih vrsta genitalnog karcinoma u eksponirane djece.

Rezultati novijih studija o transgeneracijskom utjecaju DES-a kod dječaka, bili su osnova i nagađanjima kako bi transgeneracijski učinak ekspozicije prema DES-u mogao utjecati i na nastanak karcinoma jajnika u slučaju 15-godišnje djevojčice.

Uporaba hormonskih lijekova u obitelji, uključivši i bake, vrlo često je informacija koja nedostaje u anamnezi pacijentica oboljelih od genitalnog karcinoma, a koja bi omogućila testiranje ove hipoteze. Liječnički tim iz North Carolina preporučuje dodatne testove kod adolescentica koje imaju trajne bolove u trbuhu i moguću transgeneracijsku ekspoziciju prema DES-u.

Slučaj 15-godišnje pacijentice također je značajan obzirom na rijetkost odsustva recidiva raka jajnika dulje od godinu dana. Nakon inicijalne kombinirane kemoterapije koja je trajala 13 mjeseci, te ponovne pojave tumora koji je očigledno samo prolazno bio osjetljiv na kemoterapiju, uslijedio je tretman zračenjem, te operativni zahvat uz intraoperativno zračenje. Mlada pacijentica nije imala recidiv sada već dulje od godinu dana. Ovo je također primjer kako agresivna kirurška terapija uz intraoperativno zračenje može biti veoma korisna u terapiji ove bolesti.

Dietilstilbestrol je sintetski estrogen, koji se sredinom prošlog stoljeća primjenjivao u liječenju prijetećeg spontanog pobačaja, osobito u SAD. Genitalne abnormalnosti u smislu vaginalne adenoze i kongenitalnih poprečnih nabora ili septuma rodnice naročito su se javljale u djevojčica čije su majke započele uzimati dietilstilbestrol prije 12. tjedna trudnoće.

Prenatalna ekspozicija dietilstilbestrolu je siguran faktor koji se uzima za jedan od razlog nastanka adenokarcinoma rodnice u djevojčica čije su majke liječene ovim lijekom ("druga generacija" izloženih DES-u).

Ranije studije su upućivale na odsustvo multigeneracijskog učinka dietilstilbestrola u nastanku anomalija genitalnog trakta ženskih potomaka trudnica koje su tijekom trudnoće uzimale dietilstilbestrol.
 

J Pediatr Hematol Oncol 2003;25:635-636


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve