Datum zadnje izmjene: 25. 01. 2020.

Više od polovine američkih žena u dobi od 40 ili više godina, kod kojih se iz bilo kojih razloga učini "histerektomija" - odstranjenje maternice, istodobno su podvrgnute i obostranoj "ooforektomiji" – obostranom odstranjenju jajnika.

U istraživanju zdravstvenih posljedica bilateralne ooforektomije učinjene istodobno uz histerektomiju, znanstvenici su se fokusirali na 29.000 ispitanica iz Nurses’ Health Study kod kojih je učinjena histerektomija zbog neke od dobroćudnih bolesti maternice. Pri tome su kod 56% ispitanica istodobno odstranjeni i jajnici, dok su kod preostalih 44% ispitanica jajnici očuvani.

Nakon 24 godine praćenja, nađena je niža pojavnost karcinoma dojke i jajnika kod ispitanica kod kojih su u vrijeme histerektomije odstranjeni i jajnici (34 vs. 40 slučajeva manje na 100.000 ženskih godina).
Učestalost koronarne srčane bolesti bila je daleko veća u skupini ispitanica kod kojih je uz histerektomiju učinjena i bilateralna ooforektomija (44 dodatna slučaja).

Smrtnost zbog bilo kojeg uzroka bila je viša u skupini ispitanica nakon obostrano odstranjenih jajnika (121 dodatni slučaj na 100.000 ženskih godina), najviše zbog povišenog rizika smrtnosti uslijed pojave bilo kojeg karcinoma i pojave koronarne srčane bolesti.

Najveću zdravstvenu dobit ostvarivale su pacijentice mlađe od 50 godina kod kojih su sačuvani jajnici i koje nisu koristile estrogensko nadomjesno liječenje. U ovoj je populaciji bilateralna ooforektomija bila povezana sa 176 i 140 dodatnih slučajeva koronarne srčane bolesti i moždanog udara, odnosno 329 iznenadnih smrti na 100.000 ženskih godina.

Ova publikacija predstavlja dodatak važnoj literaturi koja ukazuje da ovarijski steroidi igraju pozitivnu ulogu u sveukupnom zdravlju žena kako one ulaze u stariju životnu dob. Naglo oduzimanje estrogena koje nastaje pri bilateralnoj ooforektomiji utječe na nastanak vaskularnih oboljenja, dok estrogensko liječenje menopauzalnih žena tijekom njihovih pedesetih godina sprječava nastanak vaskularnih oboljenja (JW Womens Health Jun 21 2007).

Savjet za istodobno "vađenje jajnika" pri histerektomiji predstavlja loš liječnički savjet u bilo kojoj životnoj dobi žene, osim ako postoje specifične indikacije (npr. BRCA mutacija, endometrioza).

Kod žena mlađih od 50 godina kod kojih je iz bilo kojeg razloga došlo do gašenja funkcije jajnika ili je to rezultat kirurškog zahvata - iz bilo kojeg razloga, indicirano je hormonsko nadomjesno liječenje ukoliko ne postoje specifične kontraindikacije.

Obstet Gynecol 2009 May; 113:1027.

dr. Vesna Harni