Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Mlade odrasle žene čije su prijateljice iz srednje škole rodile dijete, vrlo vjerojatno će slijediti isti primjer, navodi se u novoj studiji. Istraživači su uočili navedeni efekt među mladim američkim ženama koje su planirale svoje trudnoće. Fertilni izbor prijateljica nije imao utjecaj na broj neželjenih trudnoća. "U našoj studiji bili smo fokusirani na srednjoškolske prijateljice, jer što je prijateljstvo nastajalo kasnije postojala je veća vjerojatnost odabira prijatelja na temelju zajedničkih budućih obiteljskih planova ili zajedničke obiteljske orijentacije," rekla je Nicoletta Balbo, znanstvenica iz Centra za istraživanje Socijalne dinamike u Bocconi Sveučilištu u Italiji. Koautorica studije bila je Nicola Barban, sociologinja na Sveučilištu Groningen u Nizozemskoj.

"Pratili smo skupine prijateljica da bi vidjeli je li rađanje djeteta jednom od prijatelja u grupi, povećavalo vjerojatnost da drugi prijatelj ima dijete“, rekla je Balbo. Istraživači su analizirali podatke iz velike američke studije koja je uključivala tisuće sudionika, započevši od adolescencije u 1990. oj godini, a tijekom godina su ponavljane ankete - razgovori. Balbo Barban su se fokusirale na 1,170 žena, od kojih su 820 postale majkama tijekom studije. Prema izvještajima je otprilike polovica trudnoća bila planirana, a polovica neplanirana. Prosječna dob rađanja prvog djeteta je bila 27 godina. Nakon što je jedna žena u svakom paru prijateljica dobila dijete, unutar prve dvije godine je rasla vjerojatnost da i prijateljica rodi dijete, a nakon toga se smanjivala.

Balbo je rekla da su tri moguća mehanizmana kojim jedna prijateljica utječe na drugu prijateljicu u njezinoj odluci da ima dijete. "Prvi mehanizam koji bi mogao biti u igri je takozvani socijalni utjecaj," rekla je. "Mi se svi uspoređujemo sa svojim prijateljicama i okruženost sa svojim prijateljima koji su roditelji, pritišće nas da ostvarimo svoj roditeljski status." Drugi potencijalni mehanizam Balbo pronalazi u socijalnom učenju. "Prijateljice su važan izvor učenja," rekla je. "Postati roditelj je radikalna promjena u individualnom i u životu para, pa promatrajući prijatelje, možemo naučiti kako upotpuniti tu novu ulogu, pa prema tome i želju za ostvarenjem roditeljstva."

Balbo je dodala da dinamika dijeljenja može biti u igri. Imati dijete istovremeno kada i prijateljica može imati mnoge prednosti. "Na primjer, možemo podijeliti iskustvo rođenja i iskusiti manje stresa i troškova povezanih s trudnoćom i podizanjem djeteta," rekla je. "U suprotnosti, biti jedini par bez djeteta u grupi prijatelja koji imaju djecu može dovesti do izolacije." Autori su jedino istraživali skupinu prvorođenih, nisu istraživali utjecaj na slijedeće porode, niti su istraživali širi utjecaj kojeg bi grupa prijatelja imala.

Laura Bernardi, koja je izvršni direktor Nacionalnog Centra za Istraživanje LIVES program i istraživač u Sveučilištu Lausanne, Švicarska, nije bila uključena u novo istraživanje ali je proučavala efekt socijalnih mreža na rađanja i pronašla slične rezultate. Bernardi je rekla da je jedno moguće objašnjenje za povećanom vjerojatnošću imanja djece u izloženosti i interakciji s malom djecom. Bernardi je rekla da su metode koje je koristila u studiji primjerene, jer bi studija bila ograničena da nisu u obzir uzete veće socijalne mreže. Grupe prijatelja ne nastaju tipično u izolaciji i mlade žene obično imaju nekoliko prijateljica. "Potencijalni utjecaji toga da jedna prijateljica ima dijete dok ostale nemaju djecu, i imati grupu prijateljica koje imaju dijete u isto vrijeme, jako je različito, " rekla je Bernardi.

 

IZVOR: http://bit.ly/1hRGnAV
American Sociological Review 2014.

 
Poliklinika Harni
  Novosti - Sve