U trudnoći treba prilagoditi dozu lijekova za bipolarne poremećaje
Trudnoća smanjuje učinak često korištenih lijekova za bipolarne poremećaje, pa trudnice postaju sklone pogoršanjima, pokazuje jedno od prvih istraživanja načina na koji fiziološke promjene u trudnoći smanjuju djelotvornost lijekova.
Otkrića će pomoći psihijatrima i ginekolozima spriječiti bipolarne manične i depresivne simptome tijekom trudnoće, što je rizično za zdravlje majke i njezinog nerođenog čeda.
Kada žena koja boluje od bipolarnog poremećaja zatrudni, niti ona niti njezin liječnik često ne shvaćaju ozbiljnost situacije i potrebu prilagodbe terapije kako bi se spriječio povratak simptoma.
Općenito, malo je informacija i istraživanja o doziranju psihijatrijskih lijekova tijekom trudnoće.
Oko 4.4 milijuna žena u SAD ima bipolarni poremećaj, a najveća prevalencija je u žena reproduktivne dobi.
Sve sudionice u istraživanju tijekom trudnoće koristile su lamotrigin.
Uzorci seruma izuzeti su od 8 parova majka-dijete u nekoliko vremenskih točki tijekom trudnoće i postpartalnog perioda. Lamotrigin je uziman jednom dnevno u dozi 100-300 mg. Istraživanje je pokazalo da je koncentracija lamotrigina u krvi opadala u trudnica.
U polovine žena, simptomi depresije pogoršavali su se onako kako se smanjivala doza lijeka u krvi. Razina lijeka u krvi opadala je jer se tijekom trudnoće ubrzava metabolizam.
U usporedbi s bazalnim vrijednostima lamotrigina u krvi tijekom trudnoće, odnos razine u krvi i doze unutar 4 tjedna od porođaja porastao je prosjećno 402%.
U usporedbi s trećim trimestrom, serumska koncentracija lamotrigina povećala se prosječno 154% unutar 5 tjedana od porođaja.
Istraživači naglašavaju da je najdramatičniji porast serumske razine lamotrigina opažen 1.5 tjedana nakon porođaja. Prosječna razina lijeka u pupkovini bila je 66% razine lijeka u majčinom serumu u trenutku porođaja.
Prosječna razina lijeka u serumu dojenčeta bila je 32.5% majčine serumske razine.
"Liječnici za sada dozu lijeka prilagođavaju onda kada se u trudnice pogoršaju simptomi, ali moramo optimizirati terapiju tako da do pogoršanja ne dođe", rekla je Crystal Clark, profesorica psihijatrije i bihejviorističkih znanosti na Northwestern University Feinberg School of Medicine.
Ovi rezultati će pomoći liječnicima razumjeti kako tijekom trudnoće povećati dozu lijeka, a potom ju nakon porođaja smanjiti da bi se izbjegla toksičnost lijeka.
Nasuprot maničnim epizodama, depresivne epizode najčešće se vraćaju u trudnica s bipolarnim poremećajima.
"Sigurnost fetusa je pod rizikom. Trudnice u kojih se depresija pogorša, manje brinu o sebi, što onda vodi lošoj prehrani, nesuradljivosti po pitanju prenatalne skrbi i izolaciji od obitelji i prijatelja. Depresija se povezuje i s prijevremenim porodom i djecom male porođajne težine te nekim drugim lošim ishodima."
Ukratko:
- Povećani metabolizam tijekom trudnoće uzrokuje da je odnos serumske razine i doze lamotrigina niži u trudnoći nego u postpartalnom periodu.
- Koncentracija lamotrigina u krvi nakon porođaja može biti čak 4 puta veća nego tijekom trudnoće.
- Doze lamotrigina trebaju se povećati u trudnoći, a smanjiti nakon porođaja kako bi se izbjegnula toksičnost.
Reference
Clark CT, Klein AM, Perel JM, et al. Lamotrigine dosing for pregnant patients with bipolar disorder. Am J Psychiatry. 2013;170:1240-1247.doi: 10.1176/appi.ajp.2013.13010006.