Upalna bolest crijeva povezana s lošijim ishodom trudnoće
Žene s upalnom bolesti crijeva (IBD – inflammatory bowel disease) imaju povećani rizik za lošije ishode trudnoće, koje su samo djelomično mogu objasniti sustavnom primjenom kortikosteroida, rezultat je danskog kohortnog istraživanja.
"U 2010., Europska organizacija za Crohnov kolitis izdala je konsenzualno izvješće koje rezimira postojeće dokaze za povezanost upalne bolesti crijeva [IBD] i nepovoljnih reproduktivnih ishoda", napisala je Dr. Heather A. Boyd, iz Odjela za epidemiološka istraživanja, Statens Serum Instituta u Kopenhagenu, Danska i kolege. "Prema izvješću," podaci o učestalosti komplikacija trudnoće i poroda su vrlo nedosljedni, i isključuju smisleni zaključak. Studije prijevremenog poroda i niske porođajne težine dale se najdosljednije rezultate, a većina studija nalazi da je učestalost obiju komplikacije kod žene s IBD povećana."
Korištenjem kohorte više od 85,000 žena u Danskoj Nacionalnoj kohortie rođenih, studija koja je obuhvatila trudnice između 1996. i 2002. godine, istražitelji su proučavali potencijalnu povezanost između IBD, korištenje lijekova za IBD tijekom trudnoće i loš ishod trudnoće, definiran kao gubitak trudnoće, preeklampsija, prijevremeni porod, Apgar ocjena i kongenitalne abnormalnosti.
Među ženama koje koriste sustavne kortikosteroida tijekom trudnoće, IBD je bio značajno povezan s više od sedmostrukog povećanja rizika za tešku preeklampsiju (ali ne s preeklampsiju ukupno), prerano prijevremeno puknuće vodenjaka (PPROM), i medicinski indicirani prijevremeni porod (omjera opasnosti [HRS] > 7), na temelju Cox regresije i loglinearne binomne regresije.
Među ženama koje koriste lokalne kortikosteroide tijekom trudnoće, IBD je također bio povezan s više od tri puta povećanim rizikom za PPROM. Žene koje nisu koristile lijekove za IBD imale su također gotovo dvostruko veći rizik za medicinski indicirani prijevremeni porod.
IBD je također bio povezan s više od dva puta većim rizikom za niske vrijednosti 5-minutne Apgar ocjene ročne dojenčadi. Crrohnova bolest, ali ne i ulcerativni kolitis, bila je povezana s gotovo dvostruko većim rizikom kongenitalnih abnormalnosti. Nitko od djece s kongenitalnim abnormalnostima nije bio u prenatalnom razdoblju izložen sistemskim kortikosteroidima, ali je 37% djece prenatalno bilo izloženo djelovanju drugih lijekova.
Nije bilo povezanosti između IBD i gubitka trudnoće, iako su žene bile obuhvaćene istraživanjem između 6 i 12 tjedna gestacije, a žene s gubitkom trudnoće u ranijim tjednima, d nisu bili uključene u kohortu.
"Aktivni upalni procesi u žena s IBD može ometati pravilnu placentaciju ili placentnu sposobnost da zadovolji povećane fetalne zahtjeve, što dovodi do teške preeklampsije već sredinom drugog tromjesečja", napisali su autori studije. "Naše otkriće povećanog rizika od preeklampsije da da je ograničen na sistemsku primjenu kortikosteroida, sukladno je s tom hipotezom, budući da su samo žene s teškim, aktivnim IBD liječene kortikosteroidima tijekom trudnoće. Prema tome, općenito, žene s IBD ne moraju brinuti o teškim oblicima preeklampsije. "
Ograničenja ove studije uključuju male apsolutne brojeve štetnih događaja u trudnoći i negativnih porođajnih ishoda, kao i uporabu propisanih recepata za kortikosteroidne kao biljeg za aktivnosti bolesti.
"Pokazali smo da je upalna bolest crijeva snažno povezana s učestalošću teške preeklampsije, PPROM i medicinski induciranog prijevremenog poroda, koje su sve uglavnom ograničene na korisnice kortikosteroida", zaključuju autori studije. "Međutim, dodatne veze između IBD i PPROM i spontanog prijevremenog poroda, kao i između Crohnove bolesti i velikih prirođenih abnormalnosti, sve među ženama koje ne koriste kortikosteroide, ukazuju na to da neke osobine upalne bolesti crijeva, čak i kada bolest miruje, igraju glavnu ulogu u nekoliko štetnih ishoda trudnoće i poroda. "
PLOS One. Published online, 2015.
dr. Vesna Harni