Datum zadnje izmjene: 16. 01. 2020.

Izlaganje antibioticima tijekom trećeg tromjesečja trudnoće povezano je s većim rizikom otežanog disanja ("piskanja") u ranom djetinjstvu, navodi se u talijanskoj kohortnoj studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu "Europskoj Respiratory Journal".

"Unatoč velikog broja kočimbenika razmatranih u našem istraživanju, rizik od ponavljanog otežanog disanja kod djece čije su majke uzimale antibiotike tijekom trećeg tromjesečja nije se mogao objasniti", napisala je Dr. Maja Popović, MD, sa Sveučilišta u Torinu, Italija. "To je važno jer ponavljano teško disanje predstavlja sve teže stanje koje se često predviđa a koje rezultira kasnijim nepovoljnim respiratornim ishodom."

Uporaba kohorte rođenja "Nascita e Infanzia: Gli Effetti dell'Ambiente (NINFEA"), istraživači su procijenili učestalost piskanje prije 18 mjeseci u 3,530 djece izložene antibiotcima u intrauterinom životu tijekom prvog tromjesečja i 3,985 djece koja su bila izložena antibiotvima tijekom trećeg tromjesečja trudnoće.

Nakon prilagodbe čimbenika, istraživači su otkrili da izlaganje antibioticima u prvom tromjesečju trudnoće nije bilo povezano s teškim disanjem ikad - barem jednom epizodom piskanja ili zviždanja u prsima prije 6 mjeseci ili između 6 i 18 mjeseci (omjer prilagođena rizicima [RR ], 1,02) - ili ponavljanju teškog disanja - teško disanje ili zviždanje prije 6 mjeseci i opet između 6 i 18 mjeseci (RR, 0.99).

Kočimbenici uključuju životnu dob, obrazovanje, broj druge djece, povijest pušenja, uporaba paracetamola tijekom trudnoće, povijest astme i bilo dišnog ili drugih infekcija tijekom trudnoće.
Nasuprot tome, "sirovi" relativni rizik za izloženost tijekom trećeg tromjesečja je bila 1,34 za sve teško disanje i 2,72 povratne teško disanje. Nakon prilagodbe, rizik se smanjio na 1,12 i 2,09.

Slični rezultati dobiveni su kada je uporaba antibiotika ograničena na izloženost koja prelazi 3 dana ili uporabu antibiotika za ne-genitourinarne infekcija. Neovisno o izloženosti antibiotiima, relativni rizik za hripanje u djetinjstvu povećevale su genitalne infekcije tijekom trudnoće.

"Postoje neki dokazi da uzimanje antibiotika [u trećem tromjesečju] mijenja sastav majčinih bakterija, koje kada se prenose na novorođenče mogu mijenjati razvoj imunološkog sustava i objasniti povećanu osjetljivost na infekcije i krkljanje", zaključila je Dr.Popović u priopćenju.

"Kao što smo identificirali, ovaj rizik postoji i dalje u kasnoj fazi trudnoće, što bi značilo da je potrebno više istraživanja kako bi razumjeli ovu povezanost i razjasnili temeljne mehanizme, tako da se mogu razviti praktične javnozdravstvene intervencije kako bi se smanjila nepotrebna ekspozicija antibioticima za vrijeme trudnoća."

Ograničenja studije uključuju oslanjanje na samostalno prijavljivanje podataka dobivenih pomoću upitnika, nedostatak podataka o specifičnim antibioticima, i moguću grešku zbog pristranosti.
 

 

Eur Respir J. Published online, 2015.



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve