Datum zadnje izmjene: 01. 02. 2020.

Trudnice koje konzumiraju veće količine kave, i osobito one trudnice koje uživaju više od osam šalica kave dnevno, mogle bi imati i više nego dvostruko povećani rizik smrtnosti bebe još prije porođaja.

Caffein, ključna i aktivna komponenta iz kave kojoj se pripisuju i potencijalno štetni učinci kave, nalaze se ne samo u njoj, već i u čaju, tekućoj čokoladi i coca coli.

Dosadašnji radovi jasno ukazuju da je ekspozicija caffeinu tijekom trudnoće povezana s povišenim rizikom nastanka spontanog pobačaja, kao i nižom porođajnom težinom novorođenčeta.

Visoke doze caffeina tijekom trudnoće u majmuna povezane su s povišenim rizikom mrtvorođenih beba.

Istraživači iz Aarhus University Hospital u Danskoj ispitivali su više od 18.000 trudnica o životnim navikama, drugim bolestima, navikama pušenja, uzimanja kave i alkohola tijekom 16 tjedna trudnoće i potom pratili ishod aktualne trudnoće. Studija je trajala između 1989. i 1996. godine.

U usporedbi s trudnicama koje nisu uopće konzumirale kavu tijekom trudnoće, kod trudnica koje su konzumirale jednu do tri šalice kave na dan rizik mrtvorođenosti je tek neznatno bio povišen.

Ovaj rizik je blago rastao među trudnicama koje su konzumirale četiri do sedam šalica kave na dan, a trudnice koje su uživale osam ili više šalica kave na dan imale su više nego dvostruko povišen rizik smrtnosti bebe in utero.

Nije postojala statistički značajna povezanost između konzumiranja kave i smrtnosti beba tijekom prve godine života.

Caffein može utjecati na povišeni rizik smrtnosti beba na različite načine. Ovo je tvar koja potpomaže oslobađanje kateholamina iz nadbubrežne žlijezde, a oni dovode do sužavanja krvnih žila u krvotoku posteljice i smanjenja dotoka kisika fetusa (fetalna hipoksija).

Poznato je i izravno djelovanje caffeina na kardiovaskularni sustav fetusa što izaziva ubrzani rad srca fetusa (tahikardija), kao i druge poremećaje u ritmu rada srca (aritmije). I ostali faktori životnog stila povezani s uživanjem kave, kao što su pušenje i konzumiranje alkohola također su od uočeni kao poveznica mrtvorođenosti i konzumiranja kave tijekom trudnoće.

 

BMJ 2003; 326:420-422


dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve