Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.

Američki znanstvenici su koristeći podatke iz Nacionalne baze podataka o karcinomima, proučavali utjecaj obostrane mastektomije – operacije kojom su uklanja dojka, na rani stadij raka dojke u odnosu na duljinu hospitalizacije, stopu povrata bolesti, smrtnost unutar 30 dana i vrijeme potrebno za početak kemoterapije. Pregledali su podatke od više od 300,000 žena kojima je mastektomija bila primarni način liječenja. Od ovih, 80% je imalo jednostranu mastektomiju i 19% je imalo obostranu mastektomiju. 25% od svih je imalo rekonstrukciju.

Autori su izračunali da je srednji broj dana od dijagnoze do jednostrane mastektomije porastao s 10 dana tijekom 2003. godine na 28 dana u 2010. godini. Pacijentice koje su imale rekonstrukciju dojki, čekale su dvostruko dulje na operaciju. Žene koje su liječene u klinikama imale su dvostruko veću šansu za odgodu operacije od onih koje su liječene u općim bolnicama; one na sjeveru su 3 puta dulje čekale operaciju nego one na jugu.

Autori su izjavili da nisu bili u mogućnosti ustanoviti ima li odgoda operacije kliničko značenje kao što je utjecaj na preživljenje. Planiraju i dalje nastaviti istraživanje da bi mogli što preciznije savjetovati pacijentice utječe li odgađanje mastektomije na preživljenje oboljelih.

Zaključak

Autori su uočili da raste trend bilateralne mastektomije kod žena s dijagnosticiranim početnim stadijem karcinoma dojke i da je taj trend omiljeniji kod pacijentica nego kod stručnjaka. Također su uočili da kirurzi često preferiraju različite pristupe liječenju. Još nije jasno da li odgoda kemoterapije negativno utječe na stopu preživljenja. Produljeno vrijeme se može iskoristiti za dodatnu dijagnostiku kao što je MRI ili konzultacija s plastičnim kirurzima ili genetičarima zbog drugog mišljenja. Nacionalne smjernice preporučuju da se kemoterapija uvede unutar 120 dana nakon dijagnoze raka dojke. U svjetlu tih smjernica, kirurzi i onkolozi moraju razmisliti postoje li štetne posljedice odgađanja terapije da bi se napravila opsežnija operacija kao što je bilateralna mastektomija koja možda neće produljiti preživljenje oboljelih.

References
1. Vandergrift JL, Niland JC, Theriault RL, et al. Time to adjuvant chemotherapy for breast cancer in National Comprehensive Cancer Network Institutions. J Natl Cancer Inst 2012;105:104-112.
2. Endorsement summary: cancer measures. Breast cancer. National Quality Forum. October 2012.

Ann Surg Oncol. 2014.