Uzimanje 5-aminosalicilne kiseline u trudnoći
Liječenje upalnih bolesti crijeva, kao što su ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest s 5-aminosalicilnom kiselinom tijekom trudnoće, povezano je s povišenom učestalošću smrtnosti fetusa in utero, kao i prijevremenim porođajem.
Danski istraživači ne nalaze međutim, uz uporabu ovog lijeka učestaliju pojavu kongenitalnih malformacija.
Istraživanja obavljena u Aarhus University Hospital u Danskoj obuhvatila su analizu nešto više od 19.500 trudnoća. Pri tome su identificirane 148 trudnice koje su tijekom aktualne trudnoće uzimale 5-aminosalicilnu kiselinu (5-ASA), dok je 19.418 trudnoća promatrano kao kontrolna skupina.
Među trudnicama čije su bebe bile in utero izložene djelovanju 5-ASA, 60 trudnica je uzimalo ovaj lijek tek tijekom prvog tromjesečja dok je 88 trudnica uzimalo lijek tijekom cijele trudnoće.
Uporaba 5-aminosalicilne kiseline nije bila povezana ni na koji način s povišenim rizikom nastanka urođenih malformacija ili niskom porođajnom težinom.
Suprotno tome, liječenje trudnica s 5-ASA povezano je s 6,4 puta povišenim rizikom nastanka iznenadne smrti fetusa in utero, i s 1,9 puta povišenim rizikom prijevremenog porođaja.
Ovi podaci svakako zaslužuju daljnju analizu, osobito što nije jasno u kojoj mjeri aktivnost osnovne bolesti - ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti utječu na porast ovog rizika.
Znanstvenici naglašavaju kako aktivna bolest može biti rizični faktor u nastanku neželjenih komplikacija u trudnoći i tijekom porođaja, ali ova studija svakako isključuje zaštitni učinak 5-aminosalicilne kiseline na fetus.
5-aminosalicilna kiselina (5-ASA) je metabolit i farmakološki potencijalno aktivna komponenta sulfasalazina, lijeka koji se standardno rabi u liječenju Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa.
Mehanizam djelovanja 5-aminosalicilne kiseline nije sasvim jasan.
Gut 2003; 52:243-247
dr. Vesna Harni