Veličina bebe i premenopauzalni rak dojke
Veličina bebe na porođaju, mjerena duljinom bebe i opsegom glavice, u direktnoj je vezi s rizikom nastanka premenopauzalnog raka dojke. Ova povezanost između veličine bebe na porođaju i raka dojke međutim, nije prisutna u dobi nakon 50. godine života.
Ugledni znanstvenici iz The London School of Hygiene and Tropical Medicine poduzeli su istraživanje s ciljem ustanoviti da li i kako uvjeti u maternici, koji utječu na veličinu bebe, mogu utjecati i na rizik nastanka raka dojke u kasnijem životu.
Na temelju nalaza ove studije, istraživači pretpostavljaju kako su veće bebe izložene već in utero većim razinama hormona rasta, koji u ovom razdoblju može igrati ulogu u determinaciji rizika kasnijeg javljanja raka dojke.
U ovoj studiji korišteni su podaci iz 5.358 trudnoća koje su završile urednim porođajom ženskog novorođenčeta u razdoblju između 1915. i 1929. godine. Podaci o nastanku raka dojke analizirani su na temelju The Swedish Cancer Registry.
Ukupno je identificirano 359 pacijentica s rakom dojke, a prosječna starost pri dijagnozi raka dojke je iznosila 62 godine. Rizik nastanka raka dojke bio je 3,5 puta veći kod pacijentica koje su na rođenju težile najmanje 4.000 g u odnosu na pacijentice čija je porođajna težina ležala ispod 3.000 g.
Podaci o značajnoj povezanosti između porođajne težine i rizika nastanka raka dojke nisu značajni ukoliko se izvrši statistička korekcija za duljinu bebe i opseg glavice na porođaju. Nasuprot tome, odnos između duljine bebe i opsega glavice s jedne strane i rizika nastanka raka dojke s druge strane ostaju statistički značajni i nakon korekcije podataka za porođajnu težinu.
Među bebama slične veličine na porođaju, gestacijska dob (tjedni trudnoće) bila je u obrnutom odnosu s rizikom nastanka raka dojke.
Istraživanja engleskih znanstvenika ukazuju na važnost uloge hormona koji utječu na duljinu bebe i opseg glavice in utero i u kasnijem riziku nastanka karcinoma.
BMJ 2003; 326: 248-251
dr. Vesna Harni