Datum zadnje izmjene: 19. 01. 2020.


Žene koje vježbaju redovito nakon menopauze imaju tendenciju održavanja svoje fizičke snage i mentalneoštrine dulje od onih koji to ne čine, rezultat je meta-analize koja nalazi da su najbolje vježbe koje ubrzavaju otkucaje srca.

"Otkrili smo da su sve studije pokazale da je tjelesna aktivnost povezana sa smanjenim stopama kognitivnog propadanja i to čak i ako se s vježbanjem počinje u kasnijem životu, za razliku od onih koji su bili neaktivni," rekla je Debra Anderson , iz Queensland University of Technology u Kelvin Grove, Australija.

Ona i njezin tim pregledali su 21 studiju objavljenu između 2009. i 2014. godine i procijenili vrijeme provedeno u vježbi ili slobodno vrijeme fizičke aktivnosti među ženama u dobi od 65 i više godina. Deset ispitivanja su bili randomiziranog, kontroliranog dizajna.

Neke studije su obuhvatile strukturirane vježbe, programe grupa usmjerenih na udaranje određene frekvencije i trošenja energije, dok su druge uključivale ravnotežu i programe treninga snage ili satove joge.

Viša razina fizičke aktivnosti bila je uvijek povezana sa sporijim fizičkim propadanja i boljom kondicijom. Čini se da vježbanje općenito čuva zdravlje mozga, iako sve studije nisu suglasne o jačini ove povezanosti. Neki su zaključili da funkcija mozga žena u dobi od 50 godina u velikoj mjeri predviđa njezine mentalne sposobnosti u dobi od 60 i 70 godina, dok su drugi otkrili da je mentalni pad snažno povezan sa sjedećim navikama, napisali su autori u časopisu 'Maturitas'.

"Otkrili smo da su umjerene i snažne vježbe bolje nego slabije i nježne vježbe," rekla je Anderson. "Postojala je tendencija odgovora ovisno o dozi, progresivno bolje su se pokazale umjerene i naporne vježbe."

Trenutne smjernice pozivaju starije osobe na 30 minuta umjerenog vježbanja pet puta tjedno. No, liječnici mogli uzeti u obzir "propisivanje" intenzivnijeg vježbanja starijim ženama, sugeriraju autori.

"Na temelju naših saznanja smatramo da bi preporuka trebala biti 30 do 45 minuta umjerene do snažne aktivnosti barem pet puta tjedno za žene srednje i starije životne dobi", rekla je Anderson.

Prije toga, preporuke starijim ženama su bile umjereno vježbanje, sada se čini važnim da žene vježbaju do točke u kojoj ne mogu završiti rečenicu, počinju teško disati i znoje se, rekla je.

Ideja da početak znojenja pomaže mozgu nije nova, rekla je Selena Bartlett, neuroznanstvenica na Queensland University of Technology. Ona nije bio uključena u novu studiju, ali surađuje s dr. Anderson u istraživanjama utjecaja tjelovježbe na kogniciju.

Održavanje aktivnosti pomaže lakšem starenju za svakoga, a ne samo ženama u postmenopauzi, rekao je Bartlett, ali ova skupina bi mogla izvući određenu korist. Razina estrogena smanjuju se tijekom menopauze, a ovaj hormon ima ulogu u očuvanju moždanih stanica i formiranje novog pamćenja.

"Pogotovo za žene u postmenopauzi, intenzitet vježbanja je bitan i za funkcije mozga i zdravlje tijela," rekao je Bartlett.

 

 

SOURCE: http://bit.ly/WlzOm8
Maturitas 2014.



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve