Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Meta analiza iz Sjeverne Amerike i Europe je pokazala da je uvođenje zabrane pušenja na radnim mjestima i u javnosti povezana s značajnim smanjenjem prijevremenih porođaja i bolničkih pregleda djece zbog astme za 10 posto. Rezultati, koji su objavljeni online u 'Lancet'-u, također sugeriraju da su se prvi značajni rezultati u javnom zdravstvu počeli pokazivati godinu dana nakon uvođenja zabrane pušenja.

Za potrebe istraživanja, dr. Jasper V. Been i kolege (Maastricht University) su uključili 11 studija (5 iz Sjeverne Amerike i 6 iz europskih zemalja) koje su objavljene između 2008. - 2013. godine. U studijama je bilo 247,168 pogoršanja astme i oko 2,5 miliona porođaja. U područjima gdje su rađene studije u kojima je zabranjeno pušenje na radnim mjestima, javnim mjestima i/ili restoranima i kafićima, značajno je došlo do pada prijevremenih porođaja (-10,4%) i pregleda u hitnim službama te hospitalizacija na pedijatriji (-10,1%).

U studiji dr. Beena i njegovih kolega (-1,7%; P = .31) nije bilo značajne promjene u učestalosti niže porođajne težine, ali su istraživači uvidjeli da je došlo do smanjenja učestalosti rađanja djece veoma male porođajne težine za gestacijsku dob za 5%. U nekim studijama je do pada došlo ubrzo nakon zabrane pušenja.

Značajan pad prijevremenih porođaja od 3% je uočen u prvoj godini praćenja nakon zabrane pušenja s daljnjim padom u idućim godinama praćenja. Kod nekih studija je došlo do 20-postotnog pada bolničkih pregleda zbog astme u dječjoj dobi tijekom prvih par godina nakon zabrane pušenja. U komentaru urednika, dr. Sara Kalkhoran i dr. Stanton A. Glantz iz Sveučilišta u Kaliforniji, San Francisco, su napisali da će rezultate pridružiti sve većem broju dokaza koji pokazuju da je zakon o pušenju pridonio poboljšanju uvjeta života, te u isto vrijeme smanjio medicinske troškove zbog manjeg broja hitnih pregleda i prijema djece u bolnicu.

Ob.Gyn. News Digital Network