Datum zadnje izmjene: 17. 01. 2020.


Američka studija ukazuje da žene koje rade više od 40 sati tjedno ili redovito dižu teške terete trebaju više vremena da ostvare trudnoću u odnosu na žene koje ne rade s teretom.

Istraživači su pratili 1,739 medicinskih sestara koje su pokušavale zatrudnjeti i procijenili da 16% njih nije uspjelo postići taj cilj u roku od 12 mjeseci, a 5% nisu zatrudnjele niti nakon dvije godine.

Rad više od 40 sati tjedno je povezan s 20% duljim vremenom da se ostvari trudnoća u odnosu na žene koje su radile 21 do 40 sati. Premještanje ili podizanje tereta od barem 12,5 kg nekoliko puta dnevno bilo je povezano s odgođenim nastupanjem trudnoće, vrijeme do začeća se produljivalo za oko 50%.

"Naši rezultati pokazuju da teški rad, kako u smislu fizičkog napora tako i dugog vremena, imaju čini se izravan štetan utjecaj na sposobnost medicinskih sestara da zatrudne", rekao je autor studije Audrey Gaskins, istraživač iz TH Chan Škola narodnog zdravlja u Bostonu, Harvard.

Većina zdravih parova mogu začeti u roku od tri do šest mjeseci, iako ovaj proces može trajati i dulje za ljude koji su stariji ili je plodnost ugrožena određenim medicinskim stanjima, pušenjem ili prekomjernim pijenjem.

U aktualnoj studiji, Gaskins i kolege pregledali su podatke o ženama koje su sudjelovale u nacionalnom istraživanju medicinskih sestara između 2010. i 2014. godine, a koje su u jednom trenutku rekle da su se pokušavale zatrudnjeti.

Polovina žena su bile u dobi od 33 godine ili starije, oko 44% bile su prekomjerne težine ili pretile, a 22% su bile sadašnje ili bivše pušačice.

Većina žena radila je isključivo danju ili noću, iako je 16% njih imalo rotirajuće smjene u različitim vremenima. Otprilike jedna trećina žena bile su na nogama najmanje osam sati dnevno, a 40% su izvijestile o dizanju teških tereta do pet puta dnevno.

Učestalost rada u noćnim smjenama ili trajanje rada u večernjim satima nije bila povezana s vremenom koje je ženi trebalo da ostvari trudnoću, pokazala je studija.

Kad su istraživači isključili žene koje su imale neredovite menstrualne cikluse, koji samostalno mogu smanjiti plodnost, težak rad je i dalje bio povezan s 33% m vremenskim razdobljem do začeća. Utjecaj dizanja teškog tereta je bio više izražen kod žena prekomjerne težein i pretilih žena.

Moguće je da bi određeni radni uvjeti mogli olakšati nastupanje trudnoće, a moguće je da žene koje se bore da bi ostvarile trudnoću izabiru kasnije sate za rad, priznali su istraživači u znanstvenom časopisu " Occupational and Environmental Medicine".

Objašnjenje za potrebu duljeg vremena za ostvarenje trudnoće može biti puno jednostavnije kod žena koje rade više ili dolaze kući fizički iscrpljene od podizanja više teških tereta, rekao je Courtney Lynch, specijalist reproduktivnog zdravlja na Ohio State University u Columbusu.

"Ako je ovaj učinak stvaran, to je vjerojatno zbog činjenice da ove žene imaju rjeđe spolne odnose zbog spremorenosti usljed zahtjeva na radnom mjestu," naveo je Lynch.

 

SOURCE: http://bit.ly/1HJlKCk
Occup Environ Med 2015.



dr. Vesna Harni
  Novosti - Sve