Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Zika virus se može proširiti u Europi kako vrijeme postaje sve toplije iako je rizik nizak, upozoravaju iz WHO. U svojoj prvoj procjeni ugroženosti regije Zika virusom, Europski ured Svjetske zdravstvene organizacije je priopćio da je ukupni rizik mali do umjereni. Najveći je u područjima gdje žive Aedes komarci, posebice na otoku Madeira i na sjevernoj obali Crnog mora. "Postoji rizik od širenja Zika virusne bolesti u europskoj regiji, ali... ovaj rizik varira od zemlje do zemlje", rekla je Zsuzsanna Jakab, regionalna direktorica WHO-a za Europu.

"Pozivamo posebno zemlje s većim rizikom na jačanje nacionalnih kapaciteta i određivanje prioriteta aktivnosti koje će spriječiti izbijanje veće epidemije." Europska regija SZO-a pokriva 53 zemalja i gotovo 900 milijuna stanovnika. Proteže se od Arktičkog oceana na sjeveru do Sredozemnog mora na jugu i od Atlantika na zapadu do Pacifika na istoku. Širenje zaraze Zika virusom koje je počelo u Brazilu je izazvalo globalni alarm. Virus je povezan s tisućama slučajeva mikrocefalije kod beba žena inficiranih Zika virusom u trudnoći.

WHO je izjavio da postoji jaki znanstveni konsenzus da Zika također može uzrokovati Guillain-Barre sindrom. Tako je sjedište WHO u Ženevi u veljači proglasilo izbijanja zaraze Zika virusom javnom zdravstvenim hitnim međunarodnim stanjem (PHEIC), upozoravajući da je širenje "eksplozivno" u Americi. Europski ured je priopćio da će, ako se ne poduzmu mjere za ublažavanje prijetnje, prisutnost Aedes aegypti komaraca koji mogu nositi virus, značiti da postoji vjerojatnost lokalnih zaraze koja je umjerena u 18 zemalja u regiji.

Daljnjih 36 zemalja ima nisku, vrlo nisku ili nikakvu vjerojatnost, pokazuje procjena. Aedes komarci se ne nalaze u tim zemljama i njihove klime nisu pogodne za razvoj komaraca. Zemlje s visokim i umjerenim rizikom za Zika virus bi trebale poboljšati mjere vektor -kontrole kako bi se spriječilo širenje komaraca i smanjila njihova gustoća, izjavili su iz WHO Europe. Također bi trebale educirati zdravstvene radnike za rano otkrivanje slučajeva, brzo prijavljivanje i pomaganje ljudima koji su u opasnosti - osobito trudnica – da se štite od infekcija, stoji u priopćenju.

WHO je analizirao rizik u Europi preko više čimbenika, među njima i prisutnost komaraca koji prenose Zika virus, pogodnosti klime za komarce, prethodnu povijest prijenosa denga ili Chikungunya, veze brodova i letova te gustoću naseljenosti i urbanizacije. Također se analizirana sposobnost zemalja da zadrže epidemiju u početnoj fazi na temelju četiri glavna faktora: kontrolom vektora, kliničkim nadzorom, laboratorijskim kapacitetima i mogućnostima hitne komunikacije. Regionalni ured WHO je organizirao sastanak europskih zdravstvenih stručnjaka u Portugalu od 22.-24. lipnja kako bi razmotrili daljnji rizik za Zika Virus.

 

WHO, 2016.


 
  Novosti - Sve