Datum zadnje izmjene: 16. 01. 2020.

Nedavni porast broja inficiranih sa Zika virusom u Srednjoj i Južnoj Americi sa sobom donosi alarmantni rizik - pa čak i očekivanje - pojava epidemije u SAD-u. Kako pripremiti kliničare u SAD za neizbježno?

"Sadašnja epidemija Zika virusom je prva ove vrste u Americi, tako da ne postoji prethodna povijest širenja Zika virusa u Sjedinjenim Američkim Državama", objasnio je Dr. Joy St. John, direktor Centra za nadzor, prevenciju i kontrolu bolesti Karipske Agencije za javno zdravstvo u Trinidadu.

Ali sada, kada je virus pogodio Sjedinjene Države, s potvrđenim slučajevima u Teksasu prošlog tjedna i novih u nastajanju od tada, Dr. St. John je rekao da je najvažnija stvar za zdravstvene radnike prepoznati znakove i simptome infekcije Zika virusom. Nositelji i prenositelji virusne infekcije su komarci iz roda Aedes aegypti, ista vrsta komaraca koja prenosi i denga i chikungunya virus. Simptomi infekcije Zika virusom su relativno blagi, i sastoje se pretežno od makulopapularnog osipa, groznice, artralgije, mialgije, i konjunktivitisa. Samo jedna od pet osoba koje se zaraze Zika virusom će razviti simptome, a bolesnike s takvim simptomima koji su putovali u Srednju i Južnu Ameriku u tjednu prije početka simptoma treba smatrati vjerojatno zaraženim.

"U ovom trenutku, ne raspolažemo brzim testom za dijagnozu Zika infekcije", rekao je Dr. St. John. "Dijagnoza se prvenstveno temelji na otkrivanju virusne RNA iz kliničkih uzoraka seruma u akutno bolesnih pacijenata."

U tu svrhu, može se provesti lančana reakcija polimeraze (PCR) testiranja na uzorcima seruma uzetim u roku od 3-5 dana od pojave simptoma. Nakon toga, povišene razine IgM antitijela mogu potvrditi serologijom na temelju neutralizacije, serokonverzije ili četverostrukog porasta Zika-specifičnih antitijela u uparenim uzorcima Međutim, Dr. St. John je upozorio da je "s obzirom na mogućnost križne reakcije s drugim virusima, na primjer, virusom denga groznice, također se obavezno preporučuje prikupljanje uzoraka dovoljno rano za PCR testiranje."

Zika i trudnoća

Zika virus je do sada identificiran u više od 20 zemalja i teritorija širom svijeta, a većina njih je u Americi, premda se epidemije javljaju u područjima Afrike, jugoistočne Azije i pacifičkim otocima. Dok većina zaraženih pacijenata osjeća relativno blage simptome, posebna opasnost postoji prilikom infekcije trudnica. Opisano je više slučajeva mikrocefalije kod djece čije su majke bile zaražene sa Zika virusom tijekom trudnoće, iako povezanost mikrocefalije sa Zika virusnom infekcijom tijekom trudnoće nije definitivno potvrđena. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti nedavno je izdao upozorenje Amerikancima - posebice trudnicama - oko putovanja u područja visokog rizika.

"Znanstveno, nismo 100% sigurni, da Zika virus uzrokuje mikrocefaliju, ali ono što vidimo u nekim brazilskim općinama je i 20-struko povećanja stope mikrocefalije s istodobno većom učestalošću Zia virusne infekcije kod trudnica", objasnio je Dr. Sanjaya Senanayake iz Australijskog nacionalnog sveučilišta u Canberri.

Prema podacima iz CDC-a, u Brazilu je od 28. studenoga 2015. godine opisano 1,248 su slučajeva mikrocefalije, u usporedbi s godišnjom stopom od samo 150 do 200 takvih slučajeva tijekom 2010.-2014. "Ispitivanje fetusa i amnijske tekućina, u nekim slučajevima, pokazalo je Zika virus, što upućuje na ovu povezanost", pojasnio je Dr. Senanayake, dodajući da je "ANVISA" - Brazilska agencija zdravstvenog nadzora navela da žene iz iheke općine u kojima je bilo puno slučajeva mikrocefalije ne žele zatrudnjeti."

Brazil će ugostiti milijune gostiju iz cijelog svijeta kao domaćin Olimpijskih igara 2016. godine, koje počinju za samo nekoliko mjeseci. Žene koje su trudne ili predviđaju trudnoću trebaju razmotriti rizike ako namjeravaju putovati u Rio de Janeiro. Rizik od mikrocefalijom se ne odnosi na infeciju žena koje nisu trudne, međutim, CDC navodi da "Zika virus obično ostaje u krvi zaražene osobe od samo nekoliko dana do tjedan dana", i zato, "ne predstavlja rizik od porođajnih defekata za buduće trudnoće. "

Dr. St. John je također izjavio da "javno-zdravstveno osoblje i dalje upozorava trudnice da se posebno pobrinu i izbjegavaju ugrize komaraca tijekom trudnoće", dodajući da "Pan-American Health Organization" radi na svojim smjernicama za nadzor prirođenih abnormalnosti."

OB.Gyn.News. 2016.

Dr. Vesna Harni