Datum zadnje izmjene: 30. 09. 2024.

Rezultati nedavne studije pokazuju da su ishodi u trudnica liječenih anti–interleukin (IL)-6 terapijom zbog COVID-19 uglavnom povoljni, pri čemu je prolazna neonatalna citopenija, zabilježena kod otprilike trećine novorođenčadi, jedina moguća nuspojava koja bi mogla biti povezana s anti–IL-6 terapijom.

Unatoč smjernicama, vrlo malo trudnica s COVID-19 dobiva terapije utemeljene na dokazima, poput anti–IL-6, zbog zabrinutosti za sigurnost fetusa u kasnoj trudnoći. U ovoj retrospektivnoj studiji, istraživači su procijenili ishode majki i novorođenčadi kod 25 trudnica s COVID-19 (prosječna dob pri prijemu bila je 33 godine) liječenih anti–IL-6 terapijom (tocilizumabom ili sarilumabom) u dvije tercijarne bolnice u Londonu.

Većina žena (njih 16) primila je anti–IL-6 terapiju u trećem tromjesečju trudnoće, dok je devet žena primilo terapiju tijekom drugog tromjesečja. Ishodi su praćeni pregledom medicinskih zapisa i mreža za medicinu majki, s praćenjem tijekom 12 mjeseci.

Ključni rezultati

- Ukupno 24 od 25 žena liječenih IL-6 receptorima preživjele su do otpusta iz bolnice.

- Jedina smrt dogodila se kod žene s teškim COVID-19 pneumonitisom koja je kasnije razvila miokarditis i doživjela srčani zastoj. Liječnici su vjerovali da su te komplikacije vjerojatno uzrokovane teškim COVID-19, a ne anti–IL-6 terapijom.

- Sve trudnoće rezultirale su živorođenom djecom; međutim, 16 beba moralo je biti rođeno prije termina zbog komplikacija povezanih s COVID-19.

- Prolazna citopenija zabilježena je kod 6 od 19 beba kod kojih je obavljen potpuni krvni test. Sve te bebe bile su prijevremeno rođene, a citopenija je nestala unutar 7 dana kod četiri bebe; jedna beba preminula je od komplikacija povezanih s ekstremnom prijevremenošću.

U praksi

"Premda su autori zabilježili blagu, prolaznu citopeniju kod nekih (6 od 19) izloženih novorođenčadi, većina ih je bila rođena prijevremeno zbog progresivne COVID-19–povezane morbidnosti, te je teško razlikovati učinke lijekova od sličnih učinaka povezanih s prijevremenošću," napisao je dr. Steven L. Clark iz Odjela za opstetriciju i ginekologiju na Baylor College of Medicine u Houstonu, u pratećem uredničkom članku.

Studiju je vodila Melanie Nana, MRCP, iz Odjela za opstetričku medicinu, bolnice St Thomas' u Londonu, Engleska, a objavljena je online 5. kolovoza 2024. u časopisu The Lancet Rheumatology.

Ograničenja studije

Studija je bila retrospektivnog dizajna, što može uvesti pristranost. Mali uzorak od 25 žena mogao je ograničiti generalizaciju nalaza. Osim toga, studija nije uključivala kontrolnu skupinu, što otežava pripisivanje ishoda isključivo anti–IL-6 terapiji. Nedostatak dugoročnih podataka o novorođenčadi također ograničava razumijevanje potencijalnih dugoročnih učinaka.

 

 

How Safe is Anti–IL-6 Therapy During Pregnancy? - Medscape - August 08, 2024.

Dr.Vesna Harni

Povezane teme