Datum zadnje izmjene: 07. 07. 2025.

Nova japanska studija donosi zanimljive vijesti za žene u menopauzi: one koje imaju redovit spolni odnos rjeđe prijavljuju vaginalnu suhoću, bol i iritaciju – tegobe koje su među glavnim razlozima smanjene seksualne aktivnosti u toj životnoj fazi. Rezultati su objavljeni u stručnom časopisu Menopause.

No, stručnjaci upozoravaju da ovi rezultati ne znače nužno da seks ublažava simptome. Moguće je da žene koje već nemaju izražene simptome jednostavno češće imaju spolne odnose. Drugim riječima, povezanost ne znači uzročnost.

Studija uključuje 911 seksualno aktivnih žena u dobi od 40 do 79 godina, iz nacionalne japanske studije o genitourinarnom sindromu menopauze (GENJA). Uspoređene su dvije skupine: žene koje su imale spolne odnose unazad tri mjeseca i one koje su bile seksualno aktivne u proteklih godinu dana, ali ne u zadnja tri mjeseca. Znanstvenici su analizirali njihove seksualne funkcije i simptome genitourinarnog sindroma menopauze (GSM), uključujući suhoću, bolnost i iritaciju.

Iako su libido, uzbuđenje i sposobnost vlaženja opadali s godinama, istraživači su otkrili da sposobnost postizanja orgazma i zadovoljstvo ostaju relativno stabilni kod žena koje su bile redovno seksualno aktivne. To podupire ranije nalaze da se seksualne funkcije ne smanjuju uvijek ravnomjerno sa starenjem.

Zanimljivo je da je samo 2,9 % ispitanica primilo bilo kakvu hormonalnu terapiju, unatoč prisutnosti simptoma. To je u skladu s podacima iz Japana, gdje manje od 1 % žena starijih od 60 godina koristi estrogensku terapiju. Stručnjaci naglašavaju da bi liječnici i pacijentice trebale biti svjesne učinkovitosti i sigurnosti lokalne niskodozne estrogenske terapije za liječenje simptoma GSM-a.

Dr. Monica Christmas iz The Menopause Society ističe da se liječenje treba ponuditi svakoj ženi koja ima simptome, neovisno o tome je li seksualno aktivna ili ne. Lokalna estrogenska terapija je sigurna i vrlo učinkovita u ublažavanju tegoba koje uzrokuju izbjegavanje odnosa.

Autori studije također navode da žene koje su seksualno aktivne možda više paze na zdravlje svojih intimnih dijelova, što može smanjiti simptome. Također je moguće da tjelesni, emocionalni i mentalni učinci redovitog seksa povoljno utječu na stanje vulve i vagine.

Zaključno, iako studija ne dokazuje da seks liječi simptome menopauze, ona pokazuje da postoji snažna veza između seksualne aktivnosti i manjeg broja neugodnih simptoma. Bez obzira na spolnu aktivnost, važno je da žene prepoznaju i prijave simptome GSM-a te razgovaraju s liječnikom o mogućnostima liječenja.

 

 

More Frequent Sex Linked With Less Pain in Menopausal Women

Dr. Vesna Harni powered by AI Chat GPT 4,0

Povezane teme