Datum zadnje izmjene: 06. 05. 2024.

Povjerenstvo Lancet Diabetes & Endocrinology za definiciju i dijagnozu kliničke pretilosti uskoro će objaviti kriterije za razlikovanje kliničke pretilosti od drugih pretkliničkih faza. Kriteriji imaju za cilj ograničiti negativne konotacije i nesporazume povezane s riječju debljina i poručiti da je to bolest, a ne samo stanje koje povećava rizik za druge patologije. Jedan od dva latinoamerička stručnjaka u komisiji od 60 članova, Ricardo Cohen, MD, PhD, koordinator Centra za pretilost i dijabetes u njemačkoj bolnici Oswaldo Cruz u São Paulu, Brazil, raspravljao je o ovom naporu sa španjolskim izdanjem Medscape.

Prijedlog koji se dovršava priznavao bi pretklinički stadij pretilosti kojeg karakteriziraju promjene u stanicama ili tkivima koje dovode do promjena u strukturi organa, ali ne i funkciji. Ovaj stadij se može mjeriti indeksom tjelesne mase (BMI) ili opsegom struka. Klinički stadij nastupa kada "pretilost već utječe na [funkciju] organa, tkiva i funkcije poput pokretljivosti. Ovdje je to bolest per se. A aktivna bolest zahtijeva liječenje", rekao je Cohen. Zdravstveni rizici povezani s prekomjernom masnoćom već su se materijalizirali i mogu se objektivno dokumentirati kroz specifične znakove i simptome.

Različiti stručnjaci iz Latinske Amerike koji su sudjelovali na XV kongresu Latinoameričkih društava za pretilost (FLASO) i II paragvajskom kongresu o pretilosti izrazili su svoje rezerve prema predloženoj promjeni imena i njenim praktičnim učincima. Naglasili su prednosti i nedostatke različitih terminologija koje su razmatrane posljednjih godina. "Stigma nedvojbeno postoji. Također nema sumnje da ta stigma i svakodnevni pritisak na samopouzdanje osobe utječu na ponašanje i uvjetuju loš budući klinički ishod jer promiču poricanje bolesti. Zdravstveni djelatnici mogu činiti te pogreške. Ali ja nisam siguran da će promjena naziva poznate bolesti napraviti razliku", rekao je Rafael Figueredo Grijalba, dr. med., predsjednik FLASO-a i direktor programa prehrane na Fakultetu zdravstvenih znanosti Katoličkog sveučilišta Nuestra Señora de la Asunción u Paragvaju.

U fokusu adipoznost

Alternativni izraz za debljinu koji su 2016. godine predložili sadašnja Američka udruga za kliničku endokrinologiju i Američki koledž za endokrinologiju je "kronična bolest temeljena na adipoznosti (ABCD)". Ova je oznaka "na pravom putu", rekla je Violeta Jiménez, dr. med., specijalistica interne medicine i endokrinologije u Kliničkoj bolnici Nacionalnog sveučilišta u Asunciónu. Riječ debljina doživljava se kao uvreda, a utjecaj pretilosti na zdravlje povezan je s količinom, raspodjelom i funkcijom masnog tkiva, rekao je Jiménez. BMI, najčešće korišteni parametar u praksi za određivanje prekomjerne tjelesne težine i pretilosti, "ne predviđa višak masnoće niti određuje bolest ovdje i sada, kao što ni opseg struka ne potvrđuje stanje".

Hoće li ABCD privući javnost? Na koju bolest se odnose ovi inicijali, upitao je Jiménez. "Ono što mi se sviđa kod pojma ABCD je to što se ne temelji isključivo na težini. Pokreće pitanje da osoba koja možda nema pretilost prema BMI ima adipoznost i stoga ima bolest koja se sprema u njoj." "Bilo koji naziv pretilosti je koristan sve dok se uzme u obzir utjecaj komorbiditeta, kao i činjenica da to nije estetski problem i da će liječenje biti eskalirano s ciljem ne samo gubitka težine, već i komorbiditeta", rekao je Paul Camperos. Sánchez, MD, specijalist interne medicine i endokrinologije i voditelj istraživanja u La Trinidad Teaching Medical Center u Caracasu, Venezuela, i bivši predsjednik Venezuelanske udruge za proučavanje pretilosti.

Camperos Sánchez je dodao da je klasifikacija prekomjerne tjelesne težine i pretilosti u stupnjeve temeljene na BMI-u, koju priznaje Svjetska zdravstvena organizacija, "najpoznatija i za mene ostaje najudobnija. Prihvatit ću bilo koji drugi pristup, ali nastavljam činiti to je ovako u mojoj kliničkoj praksi."

U osnovi, znanje može smanjiti društvenu stigmu, pa čak i predrasude medicinske zajednice. "Moramo imati poštovanja i suosjećanja te dobro razumjeti što liječimo i najbolji način da pristupimo svakom pacijentu s realnim očekivanjima. Procijenite jesu li uz lijekove ili intenzivne promjene načina života potrebne bihevioralne intervencije ili fizioterapija. Ako to ne uspijete Pa i smatramo da je to izazovno, možda je to razlog zašto vidimo toliko stigmatizacije ili ponižavanja pacijenata, a to nema nikakve veze s imenom [bolesti]", rekao je Camperos Sánchez.

Biološke nepravde

Julio Montero, dr. med., nutricionist, predsjednik Argentinskog društva za pretilost i poremećaje prehrane i bivši predsjednik FLASO-a, rekao je za Medscape Medical News da tema nomenklatura "pruža puno temelja za raspravu". Ipak, preferira termin "klinička pretilost" jer ima medicinsko značenje, prikladan je za statističke svrhe, bolje prenosi koncept pretilosti kao bolesti i razlikuje pacijente koji imaju visoku težinu ili okruglu figuru, ali mogu biti mršavi -ovisna stanja.

"Klinička pretilost sugerira da osoba s velikom težinom ima zdravstvenih problema i problema s očekivanim životnim vijekom u vezi s prekomjernom debljanjem (težina-masnoće). Dodavanje pridjeva klinička sugerira da je pacijent procijenjen prema fenotipu, distribuciji masti, hipertenziji, glukozi u krvi , trigliceridi, apneja, dilatacija srca, mehanički problemi i na temelju te analize postavljena je dijagnoza”, rekao je Montero.

Ostali pozitivni aspekti oznake uključuju ne pretpostavku da su komorbiditeti izravna posljedica nakupljanja masnog tkiva jer se "mršava masa često povećava kod pacijenata s pretilošću, a prehrana i sjedilački način života također imaju utjecaj", niti izraz isključuje osobe sa središnjom pretilošću. S druge strane, ne predlaže određenu težinu ili masnoću koja definira bolest, baš kao što to čini BMI (koji definira pretilost, ali ne i njezine kliničke posljedice).

Što se tiče predloženog termina ABCD, Montero je istaknuo da on fokusira dijagnozu na koncept da su masno tkivo i funkcija adipocita protagonisti dotične bolesti, iako postoje kronične metaboličke bolesti poput gihta, porfirije i dijabetesa tipa 1 koje nisu ovise o adipoznosti. "ABCD također uključuje određeni stupanj biološke nepravde, budući da je femoroglutealna adipoznost (osim estetskih problema i isključivanja mogućih mehaničkih učinaka) normalna i zdrava tijekom trudnoće, dojenja, rasta ili situacija rizika nestašice hrane, između ostalog. Osim toga, to je izraz koji je teško protumačiti neupućenom stručnjaku, a još više za komunikaciju prema stanovništvu", zaključio je Montero.

 

Will Changing the Term Obesity Reduce Stigma? - Medscape - May 01, 2024.

 

dr. Vesna Harni

Povezane teme