FDA odobrila “MonaLisa Touch” za liječenje vaginalne atrofije
Vulvo-vaginalna atrofija, također poznata kao atrofični vulvo-vaginitis, neugodno je stanje koje mnoge žene pate od u tišini. Za one koji nalaze trenutne mogućnosti liječenja ovog stanja nedjelotvornim, američka agencija za lijekova "FDA – Food and Drugs Administration", nedavno je odobrila novi postupak u borbi protiv ovog problema.
Vaginalna atrofija je često uzrokovana hormonskim promjenama povezanim s menopauzom, ali se može pojaviti i kod žena kod kojih je smanjena proizvodnja estrogena, zbog malignih oboljenja npr. raka dojke ili endometrija, ili nakon porođaja, tijekom dojenja. Odlikuje se stanjivanjem, sušenjem i upalnim promjenama vaginalnih stijenki i uzrokuje bolnost pri spolnom odnosu, te pridonosi problemima s mokrenjem.
Mona Lisa Touch, laserski uređaj kojeg potpisuje talijanska tvrtka D.E.K.A., nedavno odobren od strane FDA za liječenje vulvovaginalne atrofije, koristi lasersku svjetlost za poticanje ponovnog stvaranja kolagenih i elastičnih vlakana.
Prema riječima dr Mickey Karrama, ravnatelja uroginekološkog odjela u "The Christ Hospital", Ohiom, radi se o sličnom postupku kojeg koriste plastični kirurzi za poticanje stvaranja kolagena u predjelu lica.
"Radi se o točkastoj primjeni laserske svjetlosti na kožu i mukozu, u vidu laserskih stupića, kako bi stimulirala proizvodnju kolagena. Ovaj zahvat nema veze s podizanjem vaginalnih stijenki ili mjehura. Zapravo se stvara zdravija koža i sluznice, veće otpornosti, ali umjesto na licu, to je u vagini, "rekao je dr. Karram.
Liječenje se sastoji od tri kratkotrajna laserska postupka, svakih šest tjedana. Liječenje je relativno bezbolno, provodi se bez anestezije, a analgetici nisu potrebni.
Prije postupka je potrebno učiniti uobičajenu godišnju ginekološku kontrolu, a ako je sve u redu, intravaginalno se uvodi laserska sonda. Mala veličina laserskih stupića osigurava od opasnosti stvaranja opeklina ili posljedica u smislu stenoze ili stvaranja fistula.
US Food And Drugs Administration, FDA, 2014.
dr. Vesna Harni