Melanom kože smrtonosniji u trudnoći
Melanom može biti opasniji ako se dijagnosticira kod žena tijekom trudnoće ili u roku od godinu dana od porođaja, napisali su američki znanstvenici. Žene ispod 50 godina s malignim melanomom koji se dijagnosticirao tijekom ili ubrzo nakon trudnoće imale su značajno veću vjerojatnost pojave tumora koji se proširio na druge organe i tkiva, a također su imale veću vjerojatnost da će se bolest ponavljati nakon liječenja, pokazala je studija.
Žene s dijagnozom u vrijeme trudnoće također su imale veću vjerojatnost za smrtni ishod, iako povećanje rizika nije bio dovoljno veliko da bi se isključila mogućnost slučajnosti. "Ova studija je pokazala da žene kojima je melanom dijagnosticiran tijekom trudnoće ili u razdoblju nakon trudnoće imaju veći rizik za kasniji razvoj melanoma", rekao je Dr. Jeffrey Farma, pomoćni direktor Dermatološke onkologije i programa za melanom u 'Fox Chase Cancer Center' u Philadelphiji nakon studije koja se bazirala na pregledu medicinske dokumentacije kod 462 žene.
"Iako je ovo retrospektivna mala studija, vjerujem da neke pacijentice treba uzeti u probir u većoj mjeri," rekao je Dr. Farma koji nije bio uključen u studiju. Iako studija nije ispitala zašto trudnoća može utjecati na ishod melanoma, moguće je da hormoni koji fluktuiraju ili potiskuju aktivnost imunološkog sustava tijekom tog vremena pomažu tumorima da se razvijaju, rekao je glavni autor Dr. Brian Gastman, predstojnik za kirurško liječenje melanoma u Cleveland Clinic u Ohiju.
Kako bi istražili vezu trudnoće s porastom ove vrste raka, istraživači su analizirali dokumentaciju žena koje su sve bile u dobi od 49.g. i mlađe kada im je dijagnosticiran melanom između 1988. i 2012. godine. To je bila skupina od 41 žena kojima je dijagnosticiran melanom tijekom ili u roku od jedne godine od trudnoće. U prosjeku, žene su imale oko 35 godina na početku studije i najčešće su praćene najmanje sedam godina. Većina ih je bila sa stadijem melanoma 0 ili 1 prilikom dijagnoze. Nakon tretmana, 12.5% žena dijagnosticiranih tijekom ili nakon trudnoće je imalo povratak bolesti u usporedbi sa samo 1,4% ostalih žena u studiji. Metastaze su nastale kod 25% žena dijagnosticiranih u vrijeme trudnoće u usporedbi s 12.7% kod ostalih.
Više žena s dijagnozom oko trudnoće je umrlo - 20% u usporedbi s 10.3% kod drugih - ali ta razlika nije bila statistički značajna, izvijestili su istraživači u časopisu "Journal of American Academy of Dermatology". Budući da se studija temeljila na pacijenticama u jednom medicinskom centru koji se brine za složenije slučajeve, moguće je da rezultati nisu reprezentativni za sve žene s melanomom, zaključili su. No, rezultati ipak ukazuju na to da bi liječnici trebali savjetovati trudnice s melanomom da budu jako oprezne prilikom pregledavanja svoje kože za bilo kakve promjene ili abnormalnosti te da potraže liječničku pomoć odmah ako vide nešto sumnjivo, zaključili su istraživači.
Najbolje vrijeme da se spriječi melanom je period prije nego što žene uđu u trudnoću, rekao je Gastman. Roditelji bi trebali ograničiti dječje izlaganje izvorima UV zračenja koje mogu izazvati rak kože tako da omoguće djeci da nanose zaštitu od sunca ili imaju zaštitnu odjeću. Roditelji bi također trebali educirati stariju djecu - osobito djevojke u pubertetu - o riziku melanoma povezanog sa solarijem. "Znamo da je melanom u porastu kod mladih žena više nego kod mladih muškaraca", dodao je Gastman. "Također znamo da se sklonost može povećati (u smislu dobivanja melanoma) tijekom djetinjstva. U toj kombinaciji roditelji moraju paziti tijekom skrbi za mladu žensku djecu kao što se i mlade žene moraju brinuti o sebi."
IZVOR: http://bit.ly/1NkhKuP
J Am Acad Dermatol 2016.