Datum zadnje izmjene: 19. 04. 2022.

Očevi koji tuguju zbog gubitka djeteta možda neće razgovarati o svojim osjećajima s drugima, umjesto toga nose se sa stoicizmom i samoizolacijom ili se okupiraju poslom.

Istraživači su ispitali podatke iz 21 studije žalosti i žalovanja koje su doživjeli očevi nakon gubitka djeteta, isključujući slučajeve pobačaja i mrtvorođenčeta, koje su objavljene od 2007. do 2019. Tri od tih studija usmjerene su isključivo na očeve i 14 je objavljeno nakon 2015. "Neki od radova s najviše referenci o tuzi i žalovanju očeva datirali su od prije 20-30 godina, a uz sve veću prisutnost očeva kod kuće, zanimalo nas je mijenja li se i iskustvo tuge", rekao je glavni autor studije dr. Michael McNeil iz dječje istraživačke bolnice St. Jude u Memphisu u Tennesseeju. "Međutim, ono što smo otkrili jest da su neke od značajki - stoicizam, izolacija i 'bacanje na posao' ostale unatoč tim promjenjivim normama", rekao je dr. McNeil.

Studije u analizi koristile su različite metode za procjenu tuge i ožalošćenosti kod očeva, uključujući dubinske intervjue, kao i otvorena pitanja o anketama. Neke studije su uključivale kvantitativne procjene čimbenika kao što su fizički i psihološki učinci tuge; neke studije su uključivale kvalitativne procjene usmjerene na posttraumatski stres, depresiju i duhovnost. U svim studijama, jedna uobičajena značajka očinske tuge je tendencija tugovanja u privatnosti, a ne u javnosti, izvještavaju istraživači u Pedijatriji.

Još jedna zajednička značajka očinske tuge uključivala je frustraciju koja je potjecala od razlika u komunikaciji i žalovanju između muškaraca i njihovih partnerica ili druge djece. Osim toga, očevi su bili spremniji od majki da se usredotoče na posao ili projekte oko kuće kao mehanizam suočavanja. Očevi su često navodili važnost rituala kao što je držanje igračaka radi sjećanja, pisanje preminulom djetetu ili posjet grobu kao važan dio procesa tugovanja. Činilo se da očevi koji su sudjelovali u duhovnim aktivnostima imaju manje simptoma tuge i depresije, ali ne manje posttraumatskog stresa, pokazala su istraživanja.

Tijekom prvih šest mjeseci nakon smrti djeteta, očevi su češće imali akutne bolesti, promjene terapije i hospitalizacije. Međutim, te su se promjene s vremenom smanjile. Mislim da je također ključno prepoznati da, iako mogu postojati neke opće značajke tuge specifične za očeve i majke, svaki pojedinac ima jedinstven način tugovanja", rekao je dr. McNeil.

Očevi tuguju zbog gubitka djeteta stoicizmom, samoizolacijom i radom

Unatoč tome, rezultati ističu da ožalošćenost nakon smrti djeteta bez obzira na dob može biti rodno uvjetovano iskustvo, rekla je Vicki Flenady, direktorica Stillbirth Centra izvrsnosti u istraživanju na Sveučilištu Queensland u Brisbaneu u Australiji.

"Važno je ne pretpostavljati o iskustvima očeva zbog njihove nedovoljne zastupljenosti u istraživanju i pristranosti odabira onih studija koje su provedene te nedostatka društvene i kulturne raznolikosti", rekla je Flenady, koja nije bila uključena u sadašnju studiju. "Iako su značajne razlike posljednjih nekoliko godina u aktivnijoj ulozi očeva u obiteljskom životu, u našem društvu postoje stalne rodno uvjetovane razlike", dodala je Flenady.

Kliničari i terapeuti moraju prepoznati da očevi mogu drugačije izraziti tugu i zahtijevati različite intervencije i podršku nego majke, rekao je dr. Michael Yogman, pedijatar u bolnici Cambridge i docent pedijatrije na Harvard Medical School u Bostonu.Trenutna studija potvrđuje kako takozvana toksična muškost može utjecati na način na koji očevi doživljavaju i izražavaju tugu, rekao je dr. Yogman, koji nije bio uključen u trenutnu studiju.

.
IZVOR: https://bit.ly/3e0j9Qa