Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.


Iako se zna da žene često koriste različita sredstva za intimnu njegu, kao i sredstva tijekom spolnog odnosa, bilo je malo istraživanja koja su ispitivala povezanost tih sredstava s učestalošću infekcija.

Jedno od prvih istraživanja objavljeno je on-line 6.3.2013., a naći će u izdanju za travanj časopisa Obstetrics and Gynecology. Istraživanje pokazuje da dvije trećine svih spolno aktivnih žena, neovisno o rasi i etničkoj pripadnosti, redovito koristi sredstva za intimnu njegu.

Posebno zabrinjava otkriće da su žene koje stavljaju vazelin u rodnicu (petrolatum, bijeli petrolatum, meki parafin) više nego dvaput sklonije nastanku bakterijske vaginoze od onih koje ga ne koriste.

Prospektivna kohortna studija pratila je tijekom godinu dana 144 žene različite dobi (prosječna dob 32 godine) i etničke pripadnosti i prikupljala podatke o njihovom seksualnom ponašanju, upotrebi intravaginalnih sredstava, upotrebi kontracepcije i pojavi vaginalnih simptoma temeljem upitnika kojega su žene popunjavale.

Sudionice su testirane na HIV, virus herpesa, gljivice i bakterijske infekcije. Žene koje su imale pozitivan neki od nalaza, pozvane su radi liječenja i savjetovanja.

Rezultati su pokazali da je gotovo polovina žena (49%) u posljednjih mjesec dana koristila neko od intravaginalnih sredstava iz slobodne prodaje (tzv. OTC-preparati; ne odnosi se na tampone!).

Vazelin i lubrikanti bili su najčešće korištena sredstva. Istraživanje je pokazalo da su žene koje su u proteklih mjesec dana koristile vazelin, 2.2 puta češće bile pozitivne na bakterijsku vaginozu, nego žene koje ga nisu koristile, što je razlog za našu zabrinutost.

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) temeljem rezultata Nacionalnog istraživanja o zdravlju i prehrani (NHANES), izvijestio je da 21.2 milijuna žena u dobi 14-49 godina ima bakterijsku vaginozu. Bakterijska vaginoza stavlja žene pod povećani rizik nastanka upalne bolesti zdjelice (PID), spolno prenosivih bolesti (STD) i HIV-a.

Preporučuje se povećati javno-zdravstvene napore kako bi se smanjilo korištenje sredstava koja mogu oštetiti epitel rodnice, povećati pH vrijednost i tako potaknuti rast bakterija i poremećaj ravnoteže vaginalne flore te educirati žene koje takva sredstva koriste.

Studiju je pomogao Istraživački program za HIV/AIDS i Institut za AIDS Sveučilišta Kalifornija, Los Angeles (UCLA).

 

Obstet Gynecol 2013: 121:4:773-780.

Povezane teme

  Novosti - Sve