Valjanost PAPA testa s vulve: Poseban osvrt na lihen sklerozus
U današnje vrijeme, svijest o važnosti redovitih ginekoloških pregleda raste, a PAPA test jedan je od ključnih alata u ranom otkrivanju promjena na stanicama vrata maternice koje mogu ukazivati na prisutnost prekanceroznih ili kanceroznih promjena.
PAPA test, koji je u osnovi citološki obrisak, obično se koristi za otkrivanje abnormalnih stanica na vratu maternice. Test uključuje uzimanje uzorka stanica koje se zatim pregledavaju pod mikroskopom. Redovitim PAPA testovima moguće je otkriti rane promjene koje, ako se pravovremeno liječe, mogu spriječiti razvoj raka vrata maternice.
PAPA test s vulve, poznat i kao vulvarna citologija, nije standardni postupak za dijagnosticiranje stanja vulve, uključujući lihen sklerozus. Kao što je naglašeno, PAPA test je prvenstveno dizajniran za otkrivanje abnormalnih stanica vrata maternice kako bi se rano otkrio rak ili prekancerozne promjene. Citološki uzorci uzeti s vulve nisu toliko pouzdani kao cervikalni uzorci u procjeni stanja vulve, jer je vulvarna koža i sluznica anatomski i histološki drugačija od cervikalnog epitela.
Lihen sklerozus: Što trebate znati
Lihen sklerozus je kronična, progresivna bolest kože koja najčešće zahvaća područje genitalija i analnog otvora. Iako uzrok bolesti nije u potpunosti poznat, smatra se da autoimuni faktori igraju ključnu ulogu u njezinom razvoju. Simptomi uključuju svrbež, crvenilo, osjetljivost, te ponekad i bol prilikom spolnog odnosa. Ako se ne liječi, lihen sklerozus može uzrokovati ožiljke i promjene na koži, što povećava rizik od razvoja diferenciranog VIN-a, predstadija raka vulve.
PAPA test i lihen sklerozus: Kako djeluju zajedno?
U slučaju lihenaa sklerozusa vulve, dijagnoza se obično postavlja na temelju kliničkog pregleda, vulvoskopije tri prstena i, kada je potrebno, biopsije. Biopsija vulve je daleko pouzdaniji način za potvrdu prisutnosti lihena sklerozusa ili isključivanje malignih promjena, jer omogućuje histološku analizu tkiva i procjenu prisutnosti karakterističnih promjena povezanih s lihen sklerozusom, ali nije pouzdana u ranih formi lihena jer dijagnoza ostaje nepotvrđena. Otuda su raspored i specifičnost lezija vulve pri vulvoskopiji tri prstena presudni za postavljanje dijagnoze u ranim fazama bolesti.
Dakle, PAPA test s vulve nije validan alat za dijagnosticiranje lihena sklerozusa ili drugih promjena na vulvi. Ako postoji sumnja na promjene, posebno u žena s lihenom sklerozusom, preporučuje se biopsija vulve kao dijagnostički standard.
Zaključak
Lihen sklerozus je ozbiljno stanje koje zahtijeva pažljivu i redovitu kontrolu. Validnost PAPA test s vulve u otkrivanja promjena uzrokovanih lihenom sklerozusom ne ovisi samo o čimbenicima kao što su iskustvo liječnika i kvaliteta uzorka, već su zbunjujuće prirode zbog samih promjena u koži uzrokovanih lihenom. Otuda ovi rezultati nisu uvijek pouzdani, osobito u ranijim fazama bolesti. Stoga je važno da žene s ovom dijagnozom budu pod stalnim nadzorom dermatologa i ginekologa. U dijagnostici i liječenju lihena sklerozusa prednost se daje vulvoskopiji i biopsiji, koja daje detaljniji uvid u stanje stanica.
Dr. Vesna Harni powered by AI ChatGPT 4.0