Srčane anomalije u fetusa: Kako prenatalna dijagnoza spašava živote
Trudnoća je razdoblje ispunjeno uzbuđenjem i nadom u dolazak novog života, no s njom dolaze i određene brige o zdravlju djeteta. Jedna od tema koje mogu zabrinuti buduće roditelje su srčane anomalije kod fetusa – urođene srčane mane koje se mogu otkriti već tijekom trudnoće. Danas, zahvaljujući naprednoj prenatalnoj dijagnostici, mnoge srčane nepravilnosti mogu se detektirati na vrijeme, što omogućuje bolje planiranje liječenja i veće šanse za zdrav život djeteta. U ovom članku istražujemo što su srčane anomalije, kako se dijagnosticiraju i što možete očekivati ako je vašem djetetu postavljena dijagnoza.
Srčane anomalije, poznate i kao urođene srčane mane, su strukturni problemi sa srcem koji nastaju dok se srce fetusa razvija u maternici. Ove abnormalnosti mogu varirati od blagih (koje možda ne zahtijevaju intervenciju) do ozbiljnih (koje zahtijevaju operaciju ili drugi oblici liječenja odmah nakon rođenja).
Neke od najčešćih srčanih anomalija uključuju:
- Ventrikularni septalni defekt (VSD) – rupa između donjih komora srca.
- Atrialni septalni defekt (ASD) – rupa između gornjih komora srca.
- Koarktacija aorte – suženje glavne krvne žile koja odvodi krv iz srca.
- Transpozicija velikih krvnih žila – položaj glavnih krvnih žila srca je obrnut.
- Hipoplastični sindrom lijevog srca (HLHS) – nedovoljno razvijena lijeva strana srca.
Kako se srčane anomalije otkrivaju prenatalno?
Prenatalna dijagnostika danas omogućava da se mnoge srčane anomalije otkriju već u drugom tromjesečju trudnoće. Liječnici koriste detaljni ultrazvuk kako bi pratili razvoj srca fetusa i identificirali eventualne nepravilnosti. Dva ključna prenatalna pregleda koja pomažu u otkrivanju srčanih mana su:
- Rutinski ultrazvučni pregled u drugom tromjesečju (morfoški ultrazvuk) – obavlja se između 18. i 22. tjedna trudnoće, a liječnici tada detaljno pregledavaju srce fetusa, uključujući protok krvi i rad ventrikula.
- Fetalni ehokardiogram – specijalizirani ultrazvuk koji detaljnije prikazuje srčanu strukturu i funkciju. Ovaj pregled se preporučuje ako postoji sumnja na srčanu anomaliju ili ako trudnica ima određene faktore rizika, poput obiteljske povijesti srčanih mana, dijabetesa ili ako nosi blizance.
Ako se utvrdi srčana anomalija, liječnici će pažljivo pratiti trudnoću i planirati potrebne medicinske postupke nakon rođenja.
Tko je u riziku za fetalne srčane anomalije?
Iako se srčane anomalije mogu pojaviti u bilo kojoj trudnoći, postoji nekoliko čimbenika koji povećavaju rizik:
- Obiteljska povijest srčanih mana – Ako su roditelji ili bliski rođaci imali urođene srčane mane, postoji veća vjerojatnost da će i dijete razviti slične probleme.
- Dijabetes u majke – Trudnice koje imaju dijabetes (osobito ako je loše kontroliran) imaju veću vjerojatnost za rađanje djeteta sa srčanim manama.
- Trudnoća višeplodova – Blizanačka ili višeplodna trudnoća nosi veći rizik za različite zdravstvene probleme, uključujući srčane anomalije.
- Izloženost teratogenima – To su tvari koje mogu oštetiti fetus tijekom trudnoće, kao što su neki lijekovi, alkohol ili droga.
Što ako je vašem djetetu dijagnosticirana srčana anomalija?
Kada se prenatalno otkrije srčana anomalija, to može izazvati strah i neizvjesnost kod roditelja. No, važno je zapamtiti da su današnje mogućnosti liječenja i skrbi za djecu s urođenim srčanim manama znatno napredovale. Rano otkrivanje omogućuje liječnicima i roditeljima da zajedno planiraju najbolje moguće korake za bebinu njegu odmah po rođenju.
Ako je anomalija ozbiljna, liječenje može uključivati:
- Lijekovi – U nekim slučajevima, lijekovi mogu pomoći u kontroli srčanih problema prije ili nakon rođenja.
- Kirurgija odmah nakon rođenja – Neke bebe će trebati hitnu operaciju kako bi se popravili problemi sa srcem. Na primjer, ozbiljni defekti poput hipoplastičnog sindroma lijevog srca (HLHS) zahtijevaju kirurške zahvate u prvim danima ili tjednima života.
- Intervencija kateterom – Kod određenih stanja, kardiolozi mogu koristiti minimalno invazivne zahvate poput balon dilatacije kako bi proširili suženi dio aorte ili popravili neki drugi srčani problem.
Kako prenatalna dijagnoza pomaže?
Otkrivanje srčane anomalije prije rođenja omogućuje planiranje potrebne skrbi i liječenja odmah po rođenju, što povećava šanse za pozitivne ishode. U nekim slučajevima, trudnice će možda trebati roditi u specijaliziranim bolnicama koje imaju kardiološke timove spremne za hitnu njegu novorođenčeta.
Uz to, prenatalna dijagnoza daje roditeljima priliku da se emocionalno i praktično pripreme na moguće izazove koji ih očekuju, uključujući potrebu za dugoročnom medicinskom skrbi.
Srčane anomalije kod fetusa mogu biti ozbiljan izazov, ali uz modernu medicinsku tehnologiju, mnoge od njih se mogu dijagnosticirati i liječiti na vrijeme. Prenatalna dijagnoza je ključna jer omogućuje planiranje odgovarajuće medicinske skrbi nakon rođenja, što može značajno poboljšati kvalitetu života djeteta. Ako vam liječnik postavi dijagnozu srčane mane kod vaše bebe, važno je ostati informiran, konzultirati se s kardiolozima i dobiti podršku medicinskog tima kako biste donijeli najbolje odluke za zdravlje vašeg djeteta.
Dr. Snješka Vitošević, subspecijalist perinatolog, ekspert iz fetalne ehokardiografije