Klinička uloga lasera u liječenju vulve i vaginalnih problema u ženskoj urologiji
Korištenje lasera, radiofrekvencije i fokusiranog ultrazvuka u ženskoj urologiji temelji se na primjeni koncentrirane i kontrolirane količine energije na subepitelna vaginalna tkiva kako bi se potaknula upalna reakcija koja dovodi do taloženja kolagena i angiogeneze (stvaranja novih krvnih žila). Teoretski, ovi procesi bi trebali dovesti do oporavka normalne vaginalne fiziologije. Iako je ova teorija logična, učinkovitost lasera, radiofrekvencije i fokusiranog ultrazvuka još uvijek nije dovoljno potkrijepljena medicinski utemeljenim dokazima.
Unatoč tome, u posljednjih nekoliko godina došlo je do značajnog porasta preporuka za primjenu ovih tehnologija u različitim medicinskim i fizikalnim terapijama. Pregled koji je objavio panel stručnjaka pratio je ICS White Paper o standardnim operativnim postupcima. Prema autorima, većina dostupnih studija nije bila nasumično odabrana, sastojala se od malih serija pacijenata, imala kratke periode praćenja i nedostajale su im kontrolne skupine. Također, autori su istaknuli da su dosadašnje studije o laserima bile financirane od strane industrije i nisu uspoređene s konvencionalnim tretmanima, što znači da je razina dokaza niska i ne omogućava preporuku za kliničku upotrebu.
Većina referenci iz pregleda kategorizirana je kao razina dokaza C ili D, bez obzira na vrstu kliničke indikacije. Prema autorima, iako su neke publikacije opisale promjene u tkivu, uglavnom se radi o reparativnim promjenama nakon toplinskih ozljeda, pa je teško uspostaviti uzročnu vezu između histoloških promjena i mogućeg funkcionalnog oporavka.
Što se tiče urinarne inkontinencije, u pregled je uključeno šest studija koje su obuhvatile između 19 i 205 pacijentica bez kontrolne skupine, a odgovor na liječenje procijenjen je kratkoročnim validiranim upitnicima (samo jedna studija imala je praćenje od 24 mjeseca). Tijekom posljednjih 20 godina, predloženi su brojni tretmani za žensku urinarnu inkontinenciju. Većina njih je u početnim publikacijama opisivana kao vrlo učinkovita, ali s kratkoročnim praćenjem. Razvojem naprednijih znanstvenih metoda pokazalo se da su slingovi srednje uretre pouzdane i sigurne dugoročne opcije za žensku inkontinenciju.
Očekuje se da će se laserske i druge energetske metode uskoro koristiti u proučavanju bolesti ženske urologije uz iste standarde kvalitete.
The clinical role of LASER for vulvar and vaginal treatments in gynecology and female urology: An ICS/ISSVD best practice consensus document
Female Urology, Vol. 46 (3): 469-470, May - June, 2020 doi: 10.1590/S1677-5538.IBJU.2020.03.08
Dr. Vesna Harni