Vaginalni laseri i njihova učinkovitost
Nekoliko studija inicialno je izvijestilo da frakcijski ablativni CO2 laseri (Mona Lisa Touch®, FemiLift®) i Er: Yag laseri (diVa®) učinkovito liječe vaginalne simptome povezane s GSM-om, poput vaginalne suhoće, atrofije, boli i inkontinencije. U nekim slučajevima, ovi laseri se koriste za tretiranje slabo definiranog stanja poznatog kao smanjenje vaginalnog tonusa/subjektivni dojam opuštenosti putem kontroverznog kozmetičkog postupka nazvanog vaginalna rejuvenacija.
Ablativni laseri induciraju kontroliranu termalnu ozljedu epitelne slojeve vaginalne mukoze, što zatim potiče popravak i preoblikovanje tkiva kroz proces zacjeljivanja rane. Podloga tomu je proces poticanja fibroblasta na proizvodnju kolagena. Er: Yag laseri imaju 10-15 puta veću afinitet za apsorpciju vode u usporedbi s CO2 laserima. To može omogućiti dublji termalni učinak bez oštećenja epitelijalnog sloja vagine, a ponekad dovodi ljude do pogrešnog klasificiranja Er: Yag lasera kao neablativnog lasera. U usporedbi, CO2 laseri uzrokuju površniju mikro-ozljedu tkiva prije kasnijeg preoblikovanja kolagena. Zbog afiniteta prema vodi, terapijski učinci ablativnih lasera vjerojatno nisu ograničeni samo na površnija stanja.
Unatoč nedostatku znanja o točnim mehanizmima kojima ablativni laseri izvode površinski terapijski učinak, postali su široko korišteni od strane ginekologa. To može biti zbog minimalno invazivne prirode postupaka, jednostavnosti korištenja u okruženju ordinacije, činjenice da su tretmani uglavnom kratki (10-30 minuta u intervalima od 4-6 tjedana) i dobro podnošljivi s rijetkim nepoželjnim događajima, te da pacijenti imaju minimalno vremena oporavka. Nedostaci su što su skupi uređaji, a tretmani nisu pokriveni osiguranjem. Terapijski učinci su ograničeni na površinska tkiva vagine, a iako su nepoželjni događaji rijetki, dok se uništavanje tkiva tek rijetko dešava pri namjernoj uporabi jače enerije u liječenju premalignih promjena vaginalne mukoze.
Važna je ograničenost vaginalnih lasera nedostatak randomiziranih kliničkih studija koje procjenjuju njihovu učinkovitost i sigurnost. Rijetke tvrtke, kao što je talijanska DEKA, podupiru primjenu svojih aparat opsežnim kliničkim istražiuvanjima. Ablativni vaginalni laseri koriste se za mnoge kliničke indikacije, uključujući urinarnu inkontinenciju, prolaps, atrofiju, suhoću i dispareuniju povezanu s menopauzom ili GSM-om.
Znanstveni dokazi
2018. godine Cruz i sur. objavili su prvi randomizirani, dvostruko slijep, placebom kontrolirani klinički pokus koji je usporedio frakcijski CO2 laser s topičkim estriolom za liječenje vaginalne atrofije kod postmenopauzalnih žena. Istraživanje je imalo tri terapijske grane: laser plus estriol, laser plus placebo, i estriol plus lažni laser. Istraživači su otkrili da su nakon 20 tjedana terapije, laser i estriol doveli do značajnih poboljšanja simptoma GSM-a uključujući peckanje, suhoću, dispareuniju i seksualnu funkciju. Grana s estriolom pokazala je poboljšanje samo u suhoći, dok je laser sam poboljšao u svim domenama osim pogoršanja domene boli prijavljene na indeksu seksualne funkcije žene, iako je ukupan indeks seksualne funkcije žene poboljšan. Istraživači su zaključili da je frakcijski CO2 laser samostalno ili u kombinaciji s topičkim estriolom 'dobra opcija za liječenje vulvovaginalne atrofije.
Do 2022. godine objavljeno je još nekoliko dodatnih randomiziranih kliničkih ispitivanja. VeLVET pokus koji su objavili Paraiso i kolege uključio je 69 žena i slučajnim je redoslijedom podijelio u dvije studijske grane, laser nasuprot estrogenska krema. Iako je pokus bio zatvoren zbog kršenja FDA-ove dozvole za istraživački uređaj, istraživači su prikupili dovoljno podataka kako bi pokazali da su nakon 6 mjeseci, CO2 vaginalni laser i vaginalni estrogen rezultirali sličnim poboljšanjima u simptomima GSM-a.
Drugo istraživanje koje su proveli Ruanphoo i Bunyavejchevin slučajnim je redoslijedom podijelilo 88 žena na vaginalni CO2 laser ili lažne postupke svaka 4 tjedna tijekom 12 tjedana. Izvijestili su o ishodima suhoće, iritacije, bolnosti i dispareunije, i pokazali su da je vaginalni laser bio superiorniji u poboljšanju sva četiri ishoda u usporedbi s lažnim postupcima.
Drugo trostruko istraživanje, slučajnim redoslijedom usporedilo je CO2 laser s vaginalnim estrogenom i vaginalnim lubrikantom za liječenje stresne inkontinencije, nokturije i urgentne inkontinencije u žena s GSM-om. Ovo istraživanje je pratilo sudionike samo 2 tjedna i zaključilo da je laser superiorniji u odnosu na druge dvije terapije u liječenju ovih simptoma.
Drugo malo randomizirano istraživanje uključilo je 50 žena u jednu od dviju studijskih grana: CO2 laser versus topični Premarin. Nakon 3 mjeseca terapije, autori su izvijestili da su žene u laserskoj grupi pokazale veće poboljšanje u seksualnoj želji, orgazmima i seksualnom zadovoljstvu, i imale su manje dispareunije i bolju ukupnu seksualnu funkciju u usporedbi s ženama u Premarin grupi.
Manji broj dokaza komentira uporabu terapije vaginalnim laserom za seksualnu disfunkciju, inkontinenciju, prolaps i intersticijski cistitis / sindrom boli u mjehuru, i iako rezultati pokazuju da su vaginalni ablativni laseri općenito korisni, većina studija muči se s metodološkim nedostacima kao što su nedostatak slijepog ispitivanja, mali uzorak i kratkoročno praćenje. Stoga, u ovom trenutku, najbolji dostupni dokazi podupiru razumno korištenje ablativnih lasera za kratkoročno olakšanje simptoma GSM-a.
Zipper R, Lamvu G. Journal of Comparative Effectiveness Research, Volume 11, Number 11, https://doi.org/10.2217/cer-2021-0281
Dr. Vesna Harni