Datum zadnje izmjene: 14. 11. 2024.

Svijet se drastično promijenio tijekom posljednjih nekoliko stoljeća, a ljudi su prilagodili svoje živote i navike prema mjestima i vremenima u kojima su živjeli. S napretkom u svim područjima, očekivano trajanje života se značajno povećalo, ali to ne znači nužno da se kvaliteta života povećala u istoj mjeri. Zbog toga zdravstveni stručnjaci imaju izazov pomoći sve starijoj populaciji da ne samo duže živi, već i da živi zdravije, bolje i sretnije.

Iako suvremena medicina povećava očekivano trajanje života, kronične bolesti povezane s dobi, poput kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa 2, kognitivnog pada, demencije i raka, predstavljaju veliki izazov. Upale niskog stupnja, poznate kao "inflammaging", pridonose starenju i povećavaju rizik od bolesti, smanjujući pozitivan učinak duljeg života.

Kako bi se izbjegle bolesti i produžilo zdravo starenje, najbolji pristup nije samo liječenje bolesti, već i usvajanje zdravog načina života, uključujući uravnoteženu prehranu. Mediteranska prehrana (MedDiet) posljednjih je desetljeća prepoznata kao najzdraviji prehrambeni obrazac. Ona se temelji na visokounosnim cjelovitim žitaricama, voću, povrću, mahunarkama i maslinovom ulju, uz umjeren unos mliječnih proizvoda i alkohola te nizak unos mesa. Ovaj način prehrane pokazao je zaštitnu ulogu protiv čimbenika rizika za bolesti povezane s dobi i potiče zdravo starenje.

Mediteranska prehrana i očuvanje mišićne mase

Smanjenje mišićne mase povezano s dobi može dovesti do sarkopenije, sindroma karakteriziranog progresivnim gubitkom mišićne mase i snage, što povećava rizik od padova, smanjuje pokretljivost i povećava rizik od smrtnosti. Studije su pokazale da MedDiet može pomoći u očuvanju mišićne mase i funkcije, posebno kod starijih žena. Antioksidansi i protuupalna svojstva MedDiet mogu doprinijeti očuvanju mišićnog zdravlja i spriječiti sarkopeniju.

 

Mediteranska prehrana i očuvanje gustoće kostiju

S godinama dolazi do prirodnog smanjenja gustoće kostiju, što može dovesti do osteoporoze, osobito kod žena nakon menopauze. Mediteranska prehrana, bogata kalcijem, vitaminom D, vitaminima i mineralima poput kalija i magnezija, povezana je s većom gustoćom kostiju i smanjenim rizikom od osteoporoze.

Mediteranska prehrana i prevencija kardiovaskularnih bolesti

Kardiovaskularne bolesti (KVB) su među najčešćim kroničnim bolestima, a MedDiet se pokazala kao učinkovit način za smanjenje rizika od KVB. MedDiet, bogata nezasićenim mastima i polifenolima, smanjuje upalu i oksidativni stres, smanjuje razinu kolesterola i krvni tlak, te poboljšava osjetljivost na inzulin, što sve doprinosi zdravlju srca.

 

Mediteranska prehrana i očuvanje seksualne funkcije

Očuvanje seksualne funkcije ključno je za zdravo starenje. Nedavna istraživanja pokazuju da MedDiet može poboljšati seksualnu izvedbu kod starijih osoba. Na primjer, određeni spojevi iz mediteranskih namirnica, poput citrusa, paprike i ginsenga, mogu pomoći u prevenciji erektilne disfunkcije, osobito kod osoba s dijabetesom tipa 2.

Mediteranska prehrana i prevencija kognitivnog pada

Starenje mozga dovodi do kognitivnog pada, a MedDiet može biti preventivna strategija protiv razvoja demencije i kognitivnog pada. Studije su pokazale da MedDiet, bogata antioksidansima i zdravim mastima, može smanjiti rizik od demencije i očuvati kognitivne funkcije u starijoj dobi.

 

Mediteranska prehrana i imunološki sustav

Starije osobe često pate od slabljenja imunološkog sustava, a MedDiet može pomoći u poboljšanju imunološke funkcije zahvaljujući bogatstvu mikronutrijenata poput vitamina A, D, E, C, te minerala kao što su cink i selen. Održavanje zdravog crijevnog mikrobioma, što je ključno za imunološku funkciju, također je podržano MedDiet.

 

Mediteranska prehrana i smanjenje upale: Veza s COVID-19

Mediteranska prehrana povezana je sa smanjenjem rizika od kroničnih bolesti koje povećavaju rizik od teških oblika COVID-19. Studije su pokazale da MedDiet može smanjiti upalu i rizik od komplikacija povezanih s COVID-19, osobito kod starijih osoba.

 

Zaključak

Mediteranska prehrana pokazala se kao najučinkovitija prehrambena strategija za postizanje zdravog starenja. Promiče očuvanje mišićne mase, gustoće kostiju, zdravlje srca, seksualnu funkciju, kognitivne sposobnosti i imunološku funkciju, te smanjuje upalu. Kampanje za edukaciju o zdravoj prehrani ključne su za promicanje MedDiet, osobito među starijom populacijom, kako bi se potaknuli zdravi procesi starenja i poboljšala kvaliteta života.

 

 

Mediterranean Diet In Healthy Aging. J Nutr Health Aging. 2021;25(9):1076-1083, http://dx.doi.org/10.1007/ s12603-021-1675-6

Dr.Vesna Harni

Povezane teme