Toksini iz okoliša i aktivnost hormona štitnjače u trudnoći
Određeni industrijski kemijski spojevi koji se nalaze u niskim razinama u okolišu mogu prodrijeti kroz posteljicu tijekom trudnoće i utjecati na aktivnosti hormona štitnjače u tkivu posteljice, pokazuje nova studija. S obzirom da hormoni štitnjače imaju esencijalnu ulogu u razvoju fetalnog mozga, majčina izloženost tim spojevima koji djeluju na endokrine funkcije, mogla bi utjecati na kognitivni razvoj djece, napisali su istraživači i istakli da to tek treba dokazati.
Znanstvenici su mjerili razine enzima CYP1A1 u tkivu posteljice. Taj enzim pretvara kemijske spojeve kao što su poliklorbifenil (PCB) i druge industrijske spojeve slične dioksinu u oblik koji može ometati hormone štitnjače u vezivanju za receptore. "Znamo da na hormone štitnjače mogu utjecati spojevi iz okoline" rekao je glavni autor R. Thomas Zoeller, doktor medicine (University of Massachusetts, Amhers). "Isto tako je poznato da na CYP1A1 mogu utjecati kemijski spojevi slični dioksinu iz okoliša."
Sljedeći zadatak u njihovom istraživanju će biti ustvrditi hoće li lošiji kognitivni razvoj male djece korelirati s višim razinama CYP1A1 u tkivu posteljice. Istraživači su također otkrili da su trudnice koje puše imale višu razinu CYP1A1 u tkivu posteljice, što je još jedan razlog da se prestane pušiti. "Ako je trudnica pušač i ako je izložena višim razinama spojeva sličnim dioksinu, aktivirat će se zajedno svi prisutni kemijski spojevi što će ometati normalan rad hormon štitnjače" rekao je dr Zoeller.
Studija je objavljena na internetu u časopisu Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Istraživači su analizirali uzorke posteljica od 164 trudnica koje nisu imale nikakav poremećaj štitnjače, a koje su sudjelovale u GESTE kanadskoj prospektivnoj studiji o porođajima. Prosječna starost sudionica je bila 28 godina. Nakon porođaja su mjereni razina hormona štitnjače u majčinoj krvi i krvi iz pupkovine, nivo RNA (mRNA) CYP1A1 i receptori za hormon štitnjače u posteljici. Od tih 164 uzoraka posteljice, CYP1A1 je otkrivena u 132 uzoraka (80%), a razina 2 gena koji reguliraju hormone štitnjače je bila viša kod tih trudnoća, iako se ukupna razina hormona štitnjače kod majki nije mijenjala kao ni razina hormona štitnjače u krvi iz pupkovine.
To upućuje da PCB i drugi kemijski spojevi koji utječu na endokrine funkcije mogu prodrijeti kroz posteljicu tijekom trudnoće i utjecati na aktivnost hormona štitnjače na staničnoj razini. "Ovi podaci dokazuju da kemijski spojevi iz okoliša mogu ometati aktivnosti hormona štitnjače mehanizmima koje ne ograničava razina hormona štitnjače u serumu," napisali su dr. Zoeller i kolege. Studija je također naglasila kako prenatalno izlaganje majki kemijskim spojevima iz okoliša, kao što su PCB mogu negativno utjecati na razvoj mozga kod potomaka. "Ako slične aktivnosti postoje u drugim tkivima poput mozga fetusa, to bi moglo objasniti odnos između prenatalne izloženosti PCB i kognitivnih deficita kod djece ", zaključili su na kraju.
J Clin Endocrinol Metab. 2014.
Poliklinika Harni