Uporaba nesteroidnih protuupalnih lijekova u ranoj trudnoći
Korištenje nesteroidnih protuupalnih lijekova / NSAID, eng. non-steroidal anti-inflammatory drugs, oko vremena začeća značajno povećava rizik pobačaja u prvih osam tjedana trudnoće, pokazuju istraživanja.
Istraživači su usporedili trudnice koje su u vrijeme začeća ili rano u trudnoći koristile NSAID s onima koje su uzimale acetaminofen ili nikakve analgetike i otkrili su da korištenje NSAID u vrijeme koncepcije nosi četverostruko veći rizik od ranog pobačaja. Rezultati podupiru ranije dokaze da NSAID interferiraju s prostaglandinima ključnima za implantaciju ranog embrija u uterusu, piše istraživačka skupina online u American Journal of Obstetrics & Gynecology.
"Kategorija nesteroidnih protuupalnih lijekova izumljena je kako bi se olakšala bol i smanjila upala. Način na koji ova skupina lijekova postiže ovaj farmakološki učinak jest inhibicija proizvodnje prostaglandina", govori glavni autor istraživanja Dr. De-Kun Li, istraživač iz Kaiser Foundation Research Institute of Kaiser Permanente Northern California in Oakland. “Izgleda da je potrebna dovoljna količina prostaglandina za uspješnu implantaciju embrija. Stoga smanjena razina prostaglandina zbog korištenja NSAID oko začeća može dovesti do poteškoća s implantacijom embrija i pobačaja”, napisao je Li.
Poveznica između farmakološkog učinka NSAID u inhibiciji sinteze prostaglandina s povećanim rizikom od pobačaja nije još dovoljno poznata, navodi Lin. Nesteroidni protuupalni lijekovi kao što su ibuprofen, naproxen, diclofenac i celecoxib su dostupni na recept a neki i bez njega u ljekarnama i često se koriste za olakšanje groznice i boli. To su ujedno i lijekovi koje trudne žene najčešće koriste, ističe tim istraživača.
Li i suradnici su angažirali 241 ženu koja je uzimala samo NSAID u vrijeme začeća i u prvih 20 tjedana trudnoće, 391 koja je uzimala samo acetaminofen tijekom tog perioda i 465 žena koje nisu uzimale nikakve lijekove kako bi ustanovili učinke korištenja nesteroidnih protuupalnih lijekova rano u trudnoći. Žene su u prosjeku bile trudne 39 tjedana. Oko 24% žena koje su uzimale NSAID imale su spontani pobačaj tijekom prvih 20 tjedana, u usporedbi s 16% žena koje su uzimale acetaminofen i 17% koje nisu uzimale nikakve lijekove.
Nakon što se uzmu u obzir i ostali čimbenici koji utječu na rizik pobačaja, uključujući dob, unos kofeina, pušenje tijekom trudnoće, korištenje multivitamina, groznice i ostale zdravstvene probleme, istraživači su zaključili da kad se sve uzme u obzir, žene koje su uzimale NSAID su imale 59% veći rizik od pobačaja od žena koje nisu uzimale analgetike. Korisnice NSAID su imale i 45% veći rizik od pobačaja od korisnica acetaminofena.
Kada su istraživači uzeli u obzir i vrijeme uzimanja NSAID, povećani rizik je bio gotovo isključivo u skupini žena koje su koristile nesteroidne protuupalne lijekove te su ti pobačaji bili najučestaliji u prvih 8 tjedana trudnoće.
Razina rizika je rasla i za žene koje su uzimale NSAID dva tjedna i više naspram onih koje su ih uzimale kraće.
IZVOR: https://bit.ly/2JY1M3W
Am J Obstet Gynecol 2018.
Poliklinika Harni