Ažuriranje smjernica za bolesti štitnjače u trudnoći uskoro stiže
Pregled dugo očekivanih ažuriranja smjernica za nadziranje bolesti štitnjače u trudnoći otkriva ključne promjene u preporukama u ovom području, koje obuhvaćaju razmatranje mogućnosti spontanog normaliziranja razine štitnjače tijekom trudnoće, te naglašeniji fokus na zajedničko donošenje odluka i personalizirani pristup u liječenju.
Očekuje se da će smjernice, koje nisu ažurirane od 2017. godine, biti objavljene početkom 2025. Značajni napredak i dokazi iz brojnih istraživanja od tada doveli su do potrebe za novim smjernicama, koje su razvijene s ciljem „novog početka”, izjavio je dr. Tim IM Korevaar, ko-predsjednik Radne skupine za smjernice ATA za štitnjaču i trudnoću, prilikom predstavljanja konačnog nacrta na sastanku Američkog udruženja za štitnjaču (ATA) 2024.
"Naravno, nećemo ignorirati smjernice iz 2017. godine, koje su do sada bile vrijedan resurs, ali smo zaista željeli krenuti ispočetka i slijediti pristup ‘praznog platna’ u optimizaciji dokaza", rekao je Korevaar, endokrinolog i opstetrički internist na Medicinskom centru Erasmus Sveučilišta, Rotterdam, Nizozemska.
Smjernice, razvijene kroz suradnju raznih medicinskih društava, uključivale su 14 sustavnih pregleda literature. Iako pokrivaju opsežna pitanja vezana uz trudnoću, ključne promjene uključuju:
Upravljanje prije začeća
Kod pacijentica s eutiroidnim antitijelima na peroksidazu štitnjače (TPO), što može biti pokazatelj disfunkcije štitnjače, rutinska primjena levotiroksina više se neće preporučivati, temeljem novih dokaza koji pokazuju da tretman ne pruža jasne koristi. Preporučit će se da pacijentice s pozitivnim TPO antitijelima provjere razinu hormona TSH svaka 3-6 mjeseci do trudnoće.
Tijekom trudnoće
Tijekom trudnoće nova preporuka je da tri ključna čimbenika rizika - starost iznad 30 godina, najmanje dvije prethodne trudnoće i indeks tjelesne mase (BMI) od najmanje 40 kg/m2 - ne bi trebali biti razlog za testiranje štitnjače, temeljem dokaza o niskom riziku.
Liječenje subkliničkog hipotireoidizma u trudnoći
U novim smjernicama preporučuje se liječenje temeljem vremena dijagnoze, uz razmatranje tretmana u prvom tromjesečju, ali ne i u drugom ili trećem, jer nema jasne koristi u tim fazama. Za jasnu indikaciju za liječenje u bilo kojem tromjesečju potrebno je prisustvo očitog hipotireoidizma, ili razina TSH iznad 10 mU/L.
Spontano normaliziranje razine štitnjače tijekom trudnoće
Nove smjernice savjetuju ponovno testiranje subkliničkog hipotireoidizma unutar tri tjedna, jer mnoga stanja spontano prelaze u eutiroidizam.
Očiti hipertireoidizam
Za očiti hipertireoidizam smjernice naglašavaju potrebu za zajedničkim donošenjem odluka s pacijenticama, posebno kod žena s Gravesovom bolesti prije trudnoće, zbog razlika u učincima metimazola (MMI) i propiltiouracila (PTU).
Čvorovi štitnjače i rak
Preporuke za čvorove štitnjače i rak tijekom trudnoće ostat će uglavnom slične onima iz 2017. godine. Uz ažuriranja preporuka, smjernice su revidirane kako bi se bolje odrazili nedavni dokazi te postale jednostavnije za korištenje i ažuriranje u kraćim intervalima.
Update Coming for Thyroid Disease in Pregnancy Guidelines - Medscape - November 08, 2024.
Dr. Vesna Harni arH