Riblje ulje u trudnoći i rizik od atopijskog dermatitisa
Trudnoća je vrijeme kada mnoge žene paze na prehranu i dodatke prehrani kako bi osigurale zdravlje svoje buduće bebe. Jedan od popularnijih dodataka prehrani je riblje ulje, bogato omega-3 masnim kiselinama, za koje se vjeruje da ima brojne zdravstvene koristi. Međutim, nova studija otkriva da učinak ribljeg ulja na rizik za razvoj atopijskog dermatitisa (AD) u djece može ovisiti o specifičnoj genetici majke. Ova saznanja donose novu perspektivu na prenatalnu suplementaciju i potencijal za personalizirani pristup prevenciji bolesti u djece.
Što kaže studija?
Istraživači su proveli sekundarnu analizu kliničkog ispitivanja u sklopu COPSAC 2010 studije, koja je pratila 635 parova majki i djece. Trudnice su bile podijeljene u dvije grupe – jedna je uzimala riblje ulje bogato omega-3 dugolančanim polinezasićenim masnim kiselinama (n-3 LCPUFA), dok je druga dobivala placebo (maslinovo ulje). Suplementacija je trajala od 22. do 26. tjedna trudnoće do tjedan dana nakon porođaja, a istraživači su pratili razvoj atopijskog dermatitisa u njihove djece do 10. godine života.
Rezultati su pokazali da riblje ulje nije imalo univerzalan učinak na smanjenje rizika od atopijskog dermatitisa, već je njegov učinak ovisio o specifičnom genotipu majke, točnije o genu za ciklooksigenazu-1 (COX1).
Genetska veza: Kako majčin genotip utječe na ishod?
Prema rezultatima studije, djeca čije majke imaju TT genotip COX1 gena imala su smanjen rizik za atopijski dermatitis ako su njihove majke uzimale riblje ulje tijekom trudnoće. Rizik je bio smanjen za 30% (HR 0.70), što ukazuje da ovaj genotip pruža zaštitni učinak u kombinaciji s ribljim uljem.
Međutim, djeca majki s drugim genotipovima nisu imala koristi od ribljeg ulja. Štoviše, suplementacija ribljim uljem majki s CC genotipom, čak je povećala rizik za atopijski dermatitis u djece za gotovo šest puta (HR 5.77).
Što to znači za buduće majke?
Ovi rezultati otvaraju vrata personaliziranoj prevenciji atopijskog dermatitisa. Autori studije ističu kako bi trudnice mogle imati koristi od genetskog testiranja prije nego što započnu s uzimanjem ribljeg ulja kao dodatka prehrani. Žene s TT genotipom COX1 gena mogle bi imati koristi od ribljeg ulja, dok bi one s CC genotipom trebale razmotriti izbjegavanje ovog suplementa kako bi smanjile rizik za svoje dijete.
Zašto je to važno?
Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože koja najčešće pogađa djecu i može imati značajan utjecaj na kvalitetu života. Prevencija ove bolesti već u trudnoći mogla bi smanjiti učestalost AD-a i pružiti bolje zdravstvene izglede djeci u budućnosti. No, s obzirom na to da nije svaki dodatak prehrani prikladan za svaku osobu, ova studija naglašava važnost personaliziranog pristupa u prehrani tijekom trudnoće.
Što dalje?
Iako rezultati ove studije sugeriraju mogućnost personaliziranog pristupa suplementaciji ribljim uljem tijekom trudnoće, potrebno je daljnje istraživanje kako bi se ovi rezultati potvrdili. Autori studije naglašavaju potrebu za većim kliničkim ispitivanjima koja bi uključila genetsko testiranje trudnica kako bi se utvrdilo kome riblje ulje doista može pomoći.
Zaključno, buduće majke bi se trebale konzultirati sa svojim liječnicima o prednostima i rizicima uzimanja ribljeg ulja, a genetsko testiranje moglo bi postati važan alat u odabiru najboljeg pristupa za zdravlje njihove djece.
Prenatal Fish Oil Supplementation and AD Risk in Children Tied to Maternal Genetics - COPSAC 2010 studija (WHO), JAMA Dermatology, 2024.
Dr.Vesna Harni