Liječenje lihena sklerozusa vulve laserskom mikroablacijskom terapijom
Lichen sclerosus je kronična dermatoza, obično anogenitalna, koja uglavnom pogađa žene u postmenopauzi. Lokalni kortikosteroidi glavni su oslonac liječenja. Ostali tretmani uključuju lokalni testosteron, inhibitore kalcineurina, fotodinamičku terapiju, krioterapiju, antibiotsku terapiju i lasersku terapiju.
Uvod
Lichen sclerosus (LS) je kronična i benigna dermatoza koja zahvaća genitalnu i ekstragenitalnu regiju. Zahvaćenost vulve pretežno se opaža kod žena u predmenopauzi i menopauzi i može uzrokovati svrbež, bol, dispareuniju i seksualnu disfunkciju. Autoimuni i genetski čimbenici upleteni su u njegovu etiologiju. Povezanost s drugim autoimunim bolestima potvrđuje ovu teoriju. Sudjelovanje spirohete Borrelia Burgdorferi još uvijek je kontroverzno. Klinički, zahvaća perineum, velike usne, mali klitoris i perianalno područje. Karakteriziraju ga hipokromni plakovi i pukotine, što uzrokuje ukopani klitoris i spajanje velikih i malih usana. Glavna tegoba je pruritus vulvae, koji je povezan ili ne s disurijom, dispareunijom i osjećajem pečenja. Lezije se također mogu vidjeti u genitokruralnim naborima, bedrima i stražnjici. Histološki epidermis je oskudan s hiperkeratozom, homogenizacijom kolagena između dermisa i epidermisa te limfocitnim infiltratom.
Neki slučajevi LS-a mogu napredovati do karcinoma skvamoznih stanica, što zahtijeva kontrolu i kliničko praćenje tih bolesnika. Mnogi pacijenti reagiraju na liječenje nestankom znakova i simptoma, ali u drugim slučajevima znakovi ostaju, a simptomi su povremeni. Trenutačno se liječenje provodi topikalnim kortikosteroidom visoke potentnosti (klobetazol) s dobrim rezultatima. Ostale mogućnosti su lokalni imunomodulatori (takrolimus i pimekrolimus), fotodinamička terapija, krioterapija, antibiotska terapija i laserska terapija.
Korištenje lasera u liječenju lišajeva je novija; nekoliko je studija koristilo frakcijski CO2 laser.
Rasprava
Lichen sclerosus može se pojaviti u svim dobima i spolovima, ali se češće viđa u žena u postmenopauzi. Pruritus je glavna tegoba, često značajna, koja uzrokuje nelagodu, pa čak i socijalnu izolaciju. Dispareunija i gubitak vulvarne arhitekture također su česti. Jaki svrbež prijavili su svi pacijenti, čak i uz svakodnevnu primjenu klobetazola prije početka liječenja. Nakon treće sesije došlo je do značajnog poboljšanja svrbeža (barem 50%) i smanjenja učestalosti dnevne primjene kortikosteroida na jednom tjedno ili manje. Svi su pacijenti prijavili bol tijekom primjene lasera kao umjerenu u prvoj seansi i blagu u sljedećoj.
Vjerujemo da je strah od nepoznatog prema tretmanu u prvoj seansi bio odgovoran za značajniji intenzitet boli jer je u narednim seansama ona bila manjeg intenziteta, bez promjene parametara koji su korišteni.
Lokalni anestetik može ublažiti bol tijekom primjene. Godoi i sur., 2015. usporedili su biopsije tkiva sa i bez skleroze lihena i otkrili u bolesnika s LS smanjena elastična vlakna u gornjem sloju dermisa, povezana s povećanjem kolagena tipa V i smanjenom ekspresijom proteina izvanstaničnog matriksa 1, posljednja dva vjerojatno zbog lošeg oporavka tkiva zbog nestanka elastičnih vlakana.
Kao što je pokazano u drugim dijelovima tijela, laser potiče remodeliranje vezivnog tkiva kroz proizvodnju kolagena i elastičnih vlakana . Ovaj proces uključuje interakciju proteina toplinskog šoka 43, 47 i 70 koji induciraju lokalno povećanje citokina kao što je TGF-α (transformirajući faktor rasta alfa) koji stimulira proteine u matriksu kao što su kolagen, FGF (faktor rasta fibroblasta) koji stimuliraju angiogenu aktivnost, EGF (epidermalni čimbenik rasta) koji stimulira reepitelizaciju, PDGF (trombocitni čimbenik rasta) koji stimulira fibroblaste da proizvode komponente izvanstaničnog matriksa i VEGF (vaskularni endotelni čimbenik rasta) koji regulira angiogenezu.
Vjerujemo da remodeliranje potaknuto laserom može igrati ključnu ulogu u reorganizaciji elastičnih vlakana i, posljedično, u liječenju lihen skleroze, donoseći nadu da se stabilnije liječenje, s boljim rezultatima, može primijeniti kod ovih pacijenata.
Surg Cosmet Dermatol 2017;9(3):265-68.
Dr. Vesna Harni