Datum zadnje izmjene: 15. 08. 2024.

Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je jedna od najčešćih endokrinih bolesti kod žena reproduktivne dobi, koja pogađa oko 10% žena širom svijeta. Iako je ovaj poremećaj povezan s hormonskom neravnotežom, neredovitim menstruacijama i cistama na jajnicima, znanstvenici sada istražuju staru kinesku terapiju koja bi mogla pružiti novu nadu ženama koje pate od PCOS-a.

Što je PCOS i zašto je važan?

PCOS nije samo uzrok neredovitih ciklusa i problema s plodnošću. "To je ozbiljan čimbenik rizika za pretilost, dijabetes tipa 2 i srčane bolesti," objašnjava dr. Andrea Dunaif, endokrinologinja i profesorica na Medicinskom fakultetu Icahn pri Mount Sinai u New Yorku. Unatoč tome što je PCOS tako čest, trenutno ne postoji nijedan tretman odobren od strane Američke uprave za hranu i lijekove (FDA). Žene se stoga često oslanjaju na lijekove poput oralnih kontraceptiva, inzulinskih senzibilizatora i antiandrogena kako bi kontrolirale simptome.

Stara kineska terapija u novom svjetlu

Nova studija istražuje artemether, derivat artemisinina, spoja dobivenog iz biljke *Artemisia*, koja se koristi u Kini za liječenje malarije još od 1596. godine. Istraživači na Sveučilištu Fudan u Šangaju, predvođeni dr. Qi-qun Tangom, htjeli su vidjeti može li ovaj spoj pomoći kod PCOS-a, koji je često povezan s metaboličkim problemima poput inzulinske rezistencije.

U istraživanju na štakorima, artemether je smanjio proizvodnju androgena u jajnicima, hormona koji su povišeni u žena s PCOS-om. Također, istraživanje na malom uzorku žena pokazalo je da uzimanje dihidroartemisinina tijekom 12 tjedana značajno smanjuje razinu testosterona i anti-Müllerovog hormona, što su ključni markeri PCOS-a. Uz to, sve sudionice imale su redovite menstrualne cikluse tijekom tretmana, što sugerira mogućnost ovulacije i potencijalnu plodnost.

Što ovo znači za žene s PCOS-om?

Smanjenje razine androgena moglo bi poboljšati značajan dio simptoma PCOS-a, uključujući neredovite menstruacije i probleme s plodnošću. Iako istraživanje nije pokazalo poboljšanje u osjetljivosti na inzulin, što je također čest problem kod žena s PCOS-om, ovi rezultati su ipak obećavajući.

Što slijedi?

Iako su rezultati obećavajući, potrebno je provesti veća i dugotrajnija ispitivanja kako bi se u potpunosti procijenila učinkovitost i sigurnost artemethera. Dr. Dunaif naglašava važnost budućih istraživanja koja bi mogla uključiti placebo-kontrolirane studije kako bi se dobili precizniji podaci.

Unatoč tome što je artemisinin već etabliran lijek, dr. Dunaif upozorava žene s PCOS-om da ne počnu uzimati ovaj spoj bez liječničkog nadzora. "Još uvijek nismo došli do te točke," kaže ona, sugerirajući da bi moglo proći još neko vrijeme prije nego što se artemether počne koristiti kao standardni tretman za PCOS.

Zaključak

Stara kineska terapija mogla bi ponuditi novu nadu za žene koje se bore s PCOS-om, jednim od najčešćih i najsloženijih zdravstvenih problema žena reproduktivne dobi. Iako su rezultati dosadašnjih istraživanja obećavajući, daljnja istraživanja su ključna za potvrđivanje učinkovitosti i sigurnosti ovog tretmana. Za sada, žene bi se trebale konzultirati sa svojim liječnicima prije nego što razmotre bilo kakve nove tretmane.

 

Polycystic Ovarian Syndrome: New Science Offers Old Remedy - Medscape - June 18, 2024.

Dr. Vesna Harni

Povezane teme