Utjecaj hidroksiuree na ovarijsku rezervu u žena s anemijom srpastih stanica
Hidroksiurea, lijek koji se često koristi u liječenju anemije srpastih stanica, ne smanjuje značajno ovarijsku rezervu kod djevojčica i žena koje pate od ove bolesti. Ovi rezultati sugeriraju da mjere očuvanja plodnosti prije početka liječenja hidroksiureom možda nisu potrebne.
Detalji istraživanja
Istraživanje je provedeno u više referentnih centara u Francuskoj, gdje je analizirano ovarijsko tkivo od 76 djevojčica i mladih žena s anemijom srpastih stanica koje su prošle kroz krioprezervaciju ovarijskog tkiva prije transplantacije hematoloških matičnih stanica. Sudionice su imale medijan dobi od 10,2 godine, a 65,8% ih je bilo prepubertetsko. Oko 46,1% njih primilo je hidroksiureu s medijanom dnevne doze od 23,0 mg/kg i medijanom vremena izloženosti od 44 mjeseca.
Histološka analiza uključivala je prebrojavanje i kategorizaciju folikula prema stupnju rasta te izračunavanje gustoće folikula. Primarni cilj bio je procijeniti učinak hidroksiuree na gustoću primordijalnih folikula, dok su sekundarne analize istraživale gustoću rastućih folikula i utjecaj vazookluzivnih kriza.
Ključni rezultati
Rezultati su pokazali da nije bilo značajne razlike u gustoći primordijalnih folikula između skupina koje su bile izložene hidroksiurei i onih koje nisu (P = .95). Nakon prilagodbe za dob, gustoća rastućih folikula bila je marginalno niža u skupini izloženoj hidroksiurei u usporedbi s grupom koja nije bila izložena (P = .09). Također, nije pronađena značajna povezanost između broja vazookluzivnih kriza i gustoće primordijalnih folikula (P = .95).
Autori istraživanja zaključili su da mjere očuvanja plodnosti prije početka liječenja hidroksiureom nisu nužne, jer liječenje hidroksiureom, transfuzija ili vazookluzivne krize nisu smanjile ovarijsku rezervu kod žena s anemijom srpastih stanica.
Što ovo znači u praksi?
"Ovi nalazi ukazuju na to da ovarijska rezerva kod žena s anemijom srpastih stanica nije smanjena tretmanom hidroksiureom, transfuzijom ili vazookluzivnim krizama. Stoga, krioprezervacija ovarijskog tkiva treba se razmotriti kao opcija za očuvanje plodnosti prije gonadotoksičnog liječenja," naveli su autori studije.
Ograničenja studije
Jedno od ograničenja studije je izostanak mjerenja razine anti-Mullerovog hormona tijekom krioprezervacije ovarijskog tkiva, što otežava korelaciju s gustoćom folikula. Dodatno, dugačak period ispiranja hidroksiuree, osobito kod onih s cerebralnom vaskulopatijom, otežava donošenje zaključaka o utjecaju na rastuće folikule. Studija također nije uključivala zdravu kontrolnu skupinu za usporedbu, što otežava donošenje konačnih zaključaka o normalnosti gustoće folikula kod pacijentica s anemijom srpastih stanica.
Ovo istraživanje, koje je predvodila Tamara Diesch-Furlanetto s Dječje bolnice Sveučilišta u Baselu u Švicarskoj, objavljeno je online u časopisu *Blood Advances*.
Hydroxyurea's Impact on Ovarian Reserve in Sickle Cell Disease - Medscape - August 20, 2024.
Dr. Vesna Harni