Datum zadnje izmjene: 28. 10. 2024.

Ovo istraživanje naglašava važnu razliku između hiperandrogenog i nehiperandrogenog fenotipa PCOS-a (policistični jajnici) u kontekstu plodnosti i ishoda trudnoće. Žene s hiperandrogenim PCOS-om imale su značajno niže stope trudnoće i rođenja živih beba u usporedbi s onima s nehiperandrogenim PCOS-om.

Metodologija

Retrospektivna studija uključivala je 1376 žena koje su ispunjavale kriterije NIH-a za dijagnozu PCOS-a, analizirane iz PPCOS I i II studija.

Kategorije sudionica temeljile su se na fenotipu: hiperandrogeni (A i B) i nehiperandrogeni (D), a procjene su uključivale medicinske intervjue, fizičke preglede i laboratorijske nalaze.

Mjerili su stope kliničke trudnoće, gubitka trudnoće, rođenja živih beba te neonatalne ishode.

Analizirani su hormonski status i inzulinska rezistencija putem HOMA-IR indeksa.

Glavni rezultati

Žene s hiperandrogenim PCOS-om imale su veći BMI (35,5 naspram 31,9) i povišene razine inzulina natašte.

 U odnosu na nehiperandrogeni PCOS, imale su 37% niže šanse za postizanje trudnoće i 49% niže šanse za rođenje živog djeteta.

Nisu pronađene značajne razlike u stopama gubitka trudnoće ni neonatalnim ishodima, iako je uzorak bio premalen za detaljnu analizu neonatalnih komplikacija.

Praktični savjet

Liječnici bi trebali uzeti u obzir ove razlike prilikom savjetovanja pacijentica, jer se čini da nehiperandrogeni PCOS predstavlja drugačiji patološki proces koji može zahtijevati različit pristup liječenju i upravljanju plodnošću.

 

 

Hyperandrogenic PCOS Linked to Lower Pregnancy and Live Birth Rates - Medscape - October 01, 2024.

Dr. Vesna Harni powered by AI ChatGPT 4.0

Povezane teme