Trening s utezima može pomoći u smanjenju valunga
Žene u post menopauzi mogu se boriti s valovima vrućine, popularno zvanim valunzima i noćnim znojenjem kroz trening s opterećenjem, pokazuje novo kliničko ispitivanje.
"Trening s opterećenjem već se uveliko preporučuje svim ženama, ali sada možemo vidjeti da može biti učinkovit i za valunge u menopauzi", rekla je dr. Emilia Berin sa Sveučilišta Linkoping u Švedskoj, koja je vodila istraživanje.
Hormonska terapija je najučinkovitiji tretman za valunge i noćno znojenje koje muče većinu žena tijekom menopauze, napisao Berinov tim u časopisu Maturitas. Neke studije sugeriraju da vježbanje može pomoći i pri smanjenju valunga, ali druge nisu potvrdile te rezultate.
Berin i njezine kolege su nasumice rasporedili 58 žena koje su imale najmanje četiri umjerena do jaka valunga ili noćno znojenje dnevno na 15 tjedana treninga s utezima ili u kontrolnu skupinu čije članice nisu promijenile svoju tjelesnu aktivnost. Niti jedna od sudionica studije nije redovito vježbala prije studije, a niti jedna nije koristila hormonsku terapiju u prethodna dva mjeseca.
Režim skupine za vježbanje je uključiva tri tjedna 45-minutnih treninga sa šest vježbi na spravama s otporom i dvije s utezima. Prve tri tjedna žene su radile s lakšim utezima, a zatim sa sve većim opterećenjima.
Skupina za vježbanje je prosječno imala 7,5 epizoda valunga ili noćnog znojenja dnevno na početku studije, a nakon 15 tjedana prosječno je bilo 4,4 epizode dnevno. Nije bilo gotovo nikakvih promjena u ispitanicama kontrolne skupine, koje su svakodnevno imale 6,6 valunga.
Program treninga je bio izazovan za sudionice studije, istaknuo je Berin u telefonskom razgovoru. "Fizički napori su bili intenzivniji nego što su do tada navikle. Morali smo ih ohrabrivati da povećaju teret kako bi dobili učinke treninga", rekla je. "Nakon što su napredovale, uživale su i gotovo su sve nastavile vježbati nakon studije."
Buduća istraživanja trebala bi se baviti pitanjem može li trening s opterećenjem biti od koristi drugim skupinama koje pate od valunga, ali ne mogu ili ne žele uzimati hormone, uključujući pacijentice s rakom dojke i pacijente s rakom prostate na terapiji deprivacije androgena, dodala je Berin.
Žene u menopauzi (ili bilo tko) zainteresirane za pokretanje treninga s opterećenjem trebaju početi s lakšim teretima u prvom tjednu kako bi izbjegli ozljede, rekla je Berin. "Uzmite instrukcije da to naučite raditi kako treba, a zatim se ne bojte povećavati opterećenje."
"Žene koje nisu kandidati za hormonsku terapiju ili radije izbjegavaju hormone u menopauzi trebaju pokušati alternative za pomoć s valunzima, noćnim znojenjem i poremećajem spavanja", rekla je dr. JoAnn Pinkerton, izvršna direktorica NAMS - Sjevernoameričkog društva za menopauzu i profesor na Zdravstvenom studiju Sveučilišta Virginia u Charlottesvillu, koja nije bila uključena u studiju.
"Vježba je pokazala mješovite rezultate za smanjivanje valunga u simptomatskih žena u menopauzi", rekla je Pinkerton. "Uzbudljivo je da je ovo najnovije istraživanje o 15-tjednom treningu s opterećenjem pokazalo smanjenje učestalosti i težine umjerenih i teških valunga kod žena u postmenopauzi", dodala je.
IZVOR: https://bit.ly/30zzylf Maturitas.
Poliklinika Harni