Datum zadnje izmjene: 22. 04. 2024.

Najnovije smjernice Američkog kliničkog onkološkog društva (ASCO) ističu važnost optimizacije statusa cijepljenja kao ključnog elementa u skrbi za pacijente oboljele od raka. To uključuje osiguranje da pacijenti i članovi njihovog kućanstva prime preporučena cjepiva, prilagođavajući tu strategiju ovisno o osnovnom imunološkom statusu pacijenata i terapiji protiv raka koju primaju. Stručnjaci ASCO-a su pregledali postojeće dokaze i dali preporuke za vođenje cijepljenja odraslih osoba s solidnim tumorima ili hematološkim malignitetima, uključujući one koji su primali transplantaciju hematopoetskih matičnih stanica (HSCT), terapiju kimeričkim antigenom T-stanicama (CAR T-stanicama) i terapiju koja uništava B-stanice, te za vođenje cijepljenja njihovih kontakata u kućanstvu.

Pregledano je 102 objavljena radova, uključujući 24 sistemska pregleda, 14 randomiziranih kontroliranih pokusa i 64 nerandomizirana istraživanja. Ocijenjena su cjepiva za COVID-19, gripu, hepatitis A i B, respiratorni sincicijski virus, Tdap, humani papiloma virus, inaktivirani polio i bjesnoću. Autori su primijetili da imunološki status pacijenata i terapija protiv raka mogu utjecati na strategije cijepljenja i revakcinacije u usporedbi s preporukama za opću odraslu populaciju bez raka.

Prvi korak je odrediti status cijepljenja pacijenata i osigurati da odrasli koji su nedavno dijagnosticirani rakom (kao i njihovi članovi kućanstva) budu ažurirani s sezonskim i dobno ili rizično utemeljenim cjepivima prije početka njihovog liječenja raka. Ako postoje praznine, pacijenti bi idealno trebali primiti svoja cijepljenja 2-4 tjedna prije početka liječenja raka; međutim, neživa cjepiva se mogu davati tijekom ili nakon liječenja. Autori su preporučili potpunu revakcinaciju pacijenata 6-12 mjeseci nakon HSCT-a kako bi se obnovio imunitet izazvan cjepivom. Napomena: COVID-19, gripa i pneumokokna cjepiva mogu se davati već 3 mjeseca nakon transplantacije, a pacijenti bi trebali primiti samo živa i živom smanjena cjepiva u odsutnosti aktivne GVHD ili imunosupresije i samo ≥ 2 godine nakon HSCT-a.

Nakon terapije s CAR T-stanicama usmjerenim protiv antigena B-stanica (CD19/BCMA), pacijenti ne bi trebali primiti cjepiva protiv gripe i COVID-19 prije 3 mjeseca nakon završetka terapije, a neživa cjepiva ne bi se smjela davati prije 6 mjeseci. Nakon terapije koja uništava B-stanice, pacijenti bi se trebali revakcinirati samo protiv COVID-19-a i to ne prije 6 mjeseci nakon završetka terapije. Dugoročni preživjeli hematološkog karcinoma s ili bez aktivne bolesti ili oni s dugotrajnim oštećenjem B-stanica ili hipogamaglobulinemijom od terapije ili malignitetima B-linije trebali bi primiti preporučena neživa cjepiva.

Odrasle osobe s solidnim i hematološkim tumorima koje putuju u područje rizika trebaju slijediti standardne preporuke CDC-a za odredište. Hepatitis A, intramuskularno cjepivo protiv tifusa, inaktivirani polio, hepatitis B, bjesnoća, meningokokno i neživo japansko encefalitisno cjepivo su sigurni. Poboljšanje prihvaćenosti cijepljenja protiv sprječivih bolesti pomoći će zajednici i poboljšati kvalitetu skrbi za pacijente s rakom, rekli su autori. "Liječnici igraju ključnu ulogu u pomaganju pacijentima i njihovim skrbnicima da razumiju potencijalne koristi i rizike preporučenog cijepljenja. Nadalje, liječnici bi trebali pružiti autoritativne izvore, poput informativnih letaka o cijepljenju zasnovanih na činjenicama i internetskih stranica, kako bi pomogli pacijentima i skrbnicima da saznaju više o temi."

 

Izvor: Mini Kamboj, MD, iz Memorial Sloan Kettering Cancer Centra, New York City, i Elise Kohn, MD, iz Nacionalnog instituta za rak, Rockville, Maryland, služili su kao suvoditelji stručnog panela. Smjernica je objavljena u ožujku 2024. godine u časopisu Journal of Clinical Oncology

 

ASCO Releases Vaccination Guidelines for Adults With Cancer - Medscape - March 28, 2024.

 

Dr. Vesna Harni

Povezane teme

  Novosti - Sve