Datum zadnje izmjene: 12. 04. 2024.

Sindrom policističnih jajnika majke (PCOS) može imati dugotrajne nepovoljne zdravstvene posljedice za potomstvo, navodi se u studiji objavljenoj 11. svibnja 2015. godine, te u lipanjskom izdanju časopisa "Obstetrics & Gynecology". Potomci majke s PCOS su imali veće izglede za prirođene anomalije od vršnjaka majki bez PCOS i imali su 14% do 69% veću vjerojatnost za hospitalizaciju zbog raznih zdravstvenih stanja, s time da je povišen rizik trajao najmanje do mlađe odrasle dobi.

"S obzirom na naše nalaze i povezanost perikoncepcije s metaboličkim abnormalnostima koje prati slaba implantacija i placentacija, potrebno je uvesti bolju strategiju za poboljšanje perikoncepcijskog zdravlja u žena s PCOS da bi se moglo očekivati poboljšanje reproduktivnog ishoda", napisali su Dorota A. Doherty, doktor znanosti, iz School of Women's and Infants' Health, University of Western Australia, Subiaco i kolege. Regularna tjelesna težina i metforminska terapija su povezani s boljim rezultatima trudnoće u ovoj populaciji. "Dakle, prekoncepcijska identifikacija žena s PCOS može omogućiti ranu intervenciju u svrhu poboljšanja dugoročnih rezultata, iako nije jasno da li sve žene s PCOS imaju povećani rizik za nepovoljni ishod ili postoje određene značajke PCOS koji su posebno povezane s ishodom za majku i njezino potomstvo", napisali su.

Istraživanje je važno jer je prvo objavilo poveznicu između majčinog PCOS i zdravstvenog stanja potomaka u ranom životu, navodi Dr. Kathleen Hoeger, profesor opstetricije i ginekologije i direktor Odjela reproduktivne endokrinologije Sveučilišnog medicinskog centra u Rochesteru, New York. Osim toga, PCOS je čest kod žena reproduktivne dobi, ali je često potcijenjen u općem praćenju trudnoće. "Trebali bismo savjetovati žene koje imaju PCOS da trebaju biti vrlo pažljive u rješavanju metaboličkih problema koji mogu postojati prije nego što dođe do trudnoće", rekla je. "Mi kao zdravstveni radnici trebamo biti svjesni što možemo kontrolirati i što možemo promijeniti. Ne možemo promijeniti činjenicu da žena ima PCOS jer ne vjerujem da u ovom trenutku možemo natrag. Ali možemo promijeniti kvalitetu svog zdravstvene usluge prije trudnoće, vrlo pažljivo pratiti trudnoću, a potom pratiti djecu nakon porođaja. "

Istovremeno je dr Hoeger navela neka ograničenja studije koja mogu utjecati na nalaze i treba ih imati na umu. "Ne možemo reći samo iz ove studije da te veze apsolutne. Postoje sugestije, a mi moramo biti oprezni da ne pretjeramo u sažetku studije", upozorila je, ističući da se rezultati ne smiju generalizirati i da će istraživanje trebati ponoviti s drugim populacijama. Također, žene nisu imale isti status težine i pretilosti koje je imalo barem polovica PCOS populacije. Konačno, kako su žene s PCOS identificirane kroz hospitalizaciju, možda su predstavljale jače pogođeni podskup pacijenata.

Istraživači su koristili za potrebe studije podatke iz državne baze podataka Zapadne Australije (udaljeno područje s vrlo niskom stopom migracije) za usporedbu trudnoće i ishoda kod potomaka kod 2.566 žena koje su bile hospitalizirane s dijagnozom PCOS i imale najmanje jednu trudnoću od 20 tjedana ili više i 25.660 slučajno odabranih žena iste dobi koje nisu bile hospitalizirane s dijagnozom PCOS. Sveukupno, 69,7% (N = 1789) žena s PCOS i 62,9% (N = 16139) žena bez PCOS je imalo barem jedan porođaj. Istraživači su analizirali hospitalizacije kod 38.028 potomaka. Srednja dob otpusta iz bolnice bila je 8,6 godina; 80% potomstva su pratili sve do najmanje 15 godina i najviše 30 godina starosti.

Rezultati su pokazali da su, u odnosu na potomstvo majke bez PCOS, one majke s PCOS imale značajno više prilagođene izglede za prijevremeni porod (7,6% vs 15,5%, omjer izgleda 1,74), niske Apgar bodove u 5 minuti (46%), perinatalnu smrtnost (0,7% vs 2,3%; OR 1,49) i kongenitalne anomalije (4,9% vs 6,3%, ili, 1,20), posebno kardiovaskularnog sustava (1,0% prema 1,5%, OR, 1,37) i urogenitalnog sustava (1,4% prema 2,0%, ili 1,36).
Osim toga, potomci majki s PCOS su imali značajno veći prilagođeni rizik za hospitalizaciju izvan perinatalnog razdoblja za razne dijagnoze, uključujući endokrine, prehrambene i metaboličke poremećaje (44% više), probavne poremećaje (14%), metaboličke poremećaje ( 43%), neurološka stanja (17%), probleme psihološkog razvoja (69%), astme (32%) i muških genitalnih poremećaja (38%).

Obstet Gynecol. 2015; 125: 1399-1408.