Datum zadnje izmjene: 23. 05. 2022.

Bolnost u području zdjeličnog pojasa koja se javlja tijekom trudnoće, češće će se nastaviti nakon porođaja carskim rezom, nego nakon vaginalnog porođaja, navode norveški znanstvenici.

Dr. Elisabeth K. Bjelland s Norveškog instituta za javno zdravstvo iz Osla, kaže da se bolnost zdjeličnog pojasa tijekom trudnoće povezuje s većom učestalošću planiranog carskog reza.

Kako bi ispitali povezanost načina porođaja i bolnosti u prednjem, postraničnom i stražnjem dijelu zdjelice, što se opisuje kao sindrom bolnosti zdjeličnog pojasa (pelvic girdle pain syndrome), a postoji i šest mjeseci nakon porođaja, ispitali su popunjavanjem upitnika 72,000 žena tijekom prvog i trećeg trimestra te šest mjeseci nakon porođaja.

Iz te skupine identificirano je 10,400 žena koje su imale jednoplodnu trudnoću i prijavile tegobe s 30 tjedana trudnoće.

U časopisu American Journal of Obstetrics and Gynecology, objavljeno je da je planirani carski rez bio povezan s težim bolovima nakon šest mjeseci od porođaja.

Stalna bol bila je povezana čak i s korištenjem štaka s 30 tjedana trudnoće. U 25.1% žena koje su tijekom trudnoće iz tog razloga koristile štake, prilagođeni omjer rizika bio je 2.0 za hitni carski rez i 3.3 za planirani zahvat.

„Za žene koje imaju teške bolove u zdjeličnom pojasu i poremećaj funkcije, razumno je planirati carski rez, ali rezultati pokazuju da carski rez ne poboljšava oporavak od bolova zdjeličnog pojasa.“

„Našli smo dva do tri puta veći rizik od trajne bolnosti zdjeličnog pojasa u žena koje su rodile carskim rezom, u usporedbi s vaginalnim porođajem. Kada se odlučuje o načinu porođaja, porodničari bi trebali biti svjesni povećanog rizika da se žene koje u trudnoći imaju bolnost zdjeličnog pojasa, neće oporaviti.“

„Kada se savjetuje žene s teškim bolovima u pojasu zdjelice oko načina dovršenja trudnoće, važno je reći da nakon carskog reza postoji rizik perzistentnih bolova u zdjelici. Ako nema medicinskih ili opstetričkih indikacija za carski rez, rezultati pokazuju da bi trebalo poticati vaginalni porođaj.“

Am J Obstet Gynecol 2012.