Datum zadnje izmjene: 13. 04. 2024.

Stopa epiziotomije je u padu, u skladu s preporukama za smanjenje epiziotomije kao rutinskog postupka. Od 2006. do 2012. godine je stopa epiziotomije pala s 17,3% na 11,6%, objavili su dr. Alexander M. Friedman (Columbia University College of Physicians and Surgeons, New York) i kolege u časopisu JAMA ovog mjeseca. Također su istaknuli da se bilježi značajan pad od 2004. godine kada je prema procjenama epiziotomija napravljena kod 25% vaginalnih porođaja u Sjedinjenim Američkim Državama.

Međutim, unatoč ukupnom padu, ostaju velike razlike kod broja epiziotomija između američkih bolnica. Čimbenici koji su povezani s brojem epiziotomija uključuju:

• Bijela etnička pripadnost.
  • Komercijalno osiguranje.
  • Gradske, nekliničke bolnice.
  • Status prvorotkonje.
  • Produljena druga faza porođaja.
  • Sumnja na makrosomno dijete.

U 10% bolnica koje su najčešće koristile postupak je prosječna prilagođena stopa za epiziotomiju bila 34,1%. U 10% bolnica koje su najrjeđe koristile postupak je prilagođena stopa bila 2,5%. Kliničke bolnice i ruralno locirane bolnice su bile povezane s manjim brojem epiziotomija, izvijestili su autori. "Ova zapažanja upućuju da ne-medicinski čimbenici utječu na broj epiziotomija," napisali su autori, sugerirajući da bi nova istraživanja trebalo usmjeriti na bolje razumijevanje razloga ogromnih razlika u korištenju epiziotomije.

Istraživači su se u provođenju analize oslanjali na podatke iz Perspective database koja uključuje više od 500 bolnica identificirajući žene koje su imale vaginalni porod od 2006.-2012.g. Sveukupno je u analizu uključeno 2.261.070 žena koje su hospitalizirane zbog vaginalnog porođaja. Od njih je 325.193 (ili 14,4%) imalo epiziotomiju. Podaci su također omogućili autorima analizirati nekoliko demografskih obilježja žena koji su imale postupak. Epiziotomiju je imalo više bjelkinja nego crnkinja, a 17,2% žena koje su imale epiziotomiju je bilo osigurano komercijalnim osiguranjem, u odnosu na 11,2% koje su imale privatno osiguranje 'Medicaid'.

OB.GYN.net