Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.

Rezultati nove prospektivne randomizirane kontrolirane studije pokazuju da 5%-tni 5-fluorouracil (5FU) apliciran intravaginalno može biti učinkovit u liječenju cervikalne intraepitelne neoplazije II (CIN II) kod žena. Lisa Rahangdale, doktor medicine (docent i medicinski direktor na University of North Carolina Women's Hospital Gynecology Clinic i medicinski direktor na University of North Carolina Women's Hospital Dysplasia Clinic in the Department of Obstetrics and Gynecology, University of North Carolina at Chapel Hill) i kolege su online objavili rezultate u članku 2.siječnja 2014. u American Journal of Obstetrics and Gynecology.

"Ova studija pruža nove dokaze u nastojanju za pronalaženjem učinkovite lokalne terapije CIN-a", napisali su autori. Klasično liječenje CIN II i CIN III je ekscizija ili ablacija cervikalne transformacijske zone. Bolest se ponavlja kod 5 – 26% žena, čak i sa negativnim ekscizijskim rubovima. Liječenje ekscizijom povećava vjerojatnost za prijevremeni porođaj i povezano je sa anksioznošću, boli, krvarenjem i troškovima za liječenje. Istraživači su usporedili liječenje s 5% 5FU sa standardnim opservacijskim postupkom kod CIN II u djevojaka starosti od 18 – 29 godina. One koje su bile u grupi koja je liječenja s 5%-tnim 5FU su liječene intravaginalno preparatom svakih 2 tjedna kroz 16 tjedana. Objema grupama je napravljen za 6 mjeseci kontrolni papa test, kolposkopija i HPV DNA test.

Prvi praćenje je uključilo regresiju bolesti 6 mjeseci nakon dijagnoze CIN II. Drugo praćenje je uključilo status visokorizičnog HPV nakon 6 mjeseci, patološki nalaz nakon 12 mjeseci te sigurnost i prihvatljivost podataka. Između kolovoza 2010. i svibnja 2013.g., žene su nasumice odabrane za liječenje (n=31) ili opservaciju (n=29). Kod onih s biopsijom cerviksa nakon 6 mjeseci, 93% (26/28) žena u 5FU grupi i 56% (15/27) žena u opservacijskoj grupi je ispunjen primarni cilj. Analiza je pokazala relativni rizik (RR) za regresiju cervikalne displazije od 1,62 (95% interval pouzdanosti (CI), 1,10 – 2,56) između 5FU i opservacijske grupe (P=,01).

Kada su istraživači kombinirali cervikalnu biopsiju, papa test i HPV DNA testa nakon 6 mjeseci, polovica (14/28) žena u 5FU grupi je imalo urednu biopsiju, uredan papa test i negativan HPV DNA test naprema 22% (6/27) u opservacijskoj grupi (RR, 2,25; 95% CI, 1,05 – 5,09; P<,05). Nijedna od žena u skupini koja je liječena nije imala srednje ili jake nuspojave, iako je 48% žena navelo manje nuspojave uključujući bol, iscjedak, krvarenje, svrbež i iritaciju. Nijedna od učesnica nije izjavila da su je te nuspojave smetale u ispunjavanju svakodnevnih aktivnosti.

"Lokalni pripravak 5FU je dostupan i dobro podnošljiv lijek kojeg si mlade žene mogu same aplicirati kod cervikalnih displazija", navode autori. "Iako su ekscizija i ablacija standardne metode liječenja, dolazi vrijeme kada moramo početi uzimati u obzir i alternativne načine liječenja kod žena koje ne žele ili ne mogu doći do kirurških tretmana", zaključuju autori.

5-Fluorouracil Effective Treatment for CIN 2 in Small Trial. Medscape. Jan 09, 2014.