Frakcijski CO2 laser za liječenje vulvovaginalne atrofije
Vulvovaginalna atrofija (VVA) ili genitourinarni sindrom menopauze (GSM) jedna je od najčešćih tegoba žena u menopauzi zbog nedostatka estrogena. Vaginalna atrofija također se može pojaviti kao rezultat jatrogenih događaja, uključujući operaciju i kemoterapiju ili radioterapiju za onkološke poremećaje. VVA se često opisuje kao 'tihi simptom' menopauze. Dok se procjenjuje da je zahvaćeno 10-40% žena u postmenopauzi, samo 25% žena sa simptomima traži liječničku pomoć. Ovo stanje, koje može imati značajan utjecaj na kvalitetu života i seksualnu funkciju, često se nedovoljno dijagnosticira i liječi.
Simptomi VVA uključuju suhoću vagine, peckanje, svrbež, dispareuniju, vaginalni iscjedak, krvarenje ili točkice. Simptomi urinarnog trakta su disurija, učestalo mokrenje, nelagoda u uretri i hematurija. Simptomi vaginalne atrofije obično su progresivni i pogoršavaju se s vremenom, a hipoestrogenizam se nastavlja.
U opsežnim kohortnim istraživanjima u zapadnim populacijama, 45-63% žena u postmenopauzi imalo je vulvovaginalne simptome, najčešće suhoću vagine. U studiji na 1578 žena s vaginalnom nelagodom, 83% ih je imalo suhoću vagine. Slično tome, zabilježena je učestalost suhoće vagine u iranskih žena u menopauzi od 41,1%, a to je jedan od tri najčešća simptoma. Od postmenopauzalnih žena koje su preživjele rak dojke, 70% ima simptome vaginalne atrofije.
Ova studija procijenila je sigurnost i učinkovitost tretmana frakcijskim CO2 laserom za vulvovaginalnu atrofiju.
Materijali i metode:
Ova klinička studija procijenila je učinak lasera na vulvovaginalnu atrofiju kod 47 žena u dobi od 43 do 80 godina. Svaka žena je tretirana frakcijskim CO2 laserom, SmartXide2V2LR, DEKA, Monalisa Touch, vaginalnom sondom od 360o i kozmetičkom sondom. Ozbiljnost simptoma vulvovaginalne atrofije procijenjena je prije prve sesije lasera i svaka četiri tjedna nakon laserskog tretmana do 12 tjedana. Štetni učinci, uključujući bol i svrbež, procijenjeni su pri svim posjetima. Statistička analiza provedena je korištenjem SPSS verzije 23.
Rezultati:
Odgovor na lasersku terapiju suhoće vagine bio je značajno (p <0,001) poboljšan. Također, odgovor na lasersku terapiju za svaki simptom, uključujući dispareuniju, vaginalni iscjedak, svrbež i urgentnu urinarnu inkontinenciju, bio je statistički značajan (p <0,001) na temelju vizualne analogne ljestvice (VAS).
Zaključak:
Čini se da se vaginalni frakcijski CO2 laser može primijeniti kao učinkovita i sigurna metoda liječenja genitourinarnog sindroma menopauze (GSM). Potrebno je provesti studije s dugotrajnim praćenjem.
Fractional CO2 Laser for Treatment of Vulvovaginal Atrophy: A Short Time Follow-up, J Family Reprod Health. 2020 Jun; 14(2): 68–73
Dr. Vesna Harni