Datum zadnje izmjene: 15. 09. 2024.

Za žene s kroničnim zdravstvenim stanjima, prekoncepcijska i prenatalna skrb su često složeniji procesi. No, uz pravilno upravljanje bolesti i promicanje zdravijeg načina života, ishodi za majke i dojenčad mogu se značajno poboljšati, prema sve većem broju istraživanja.

Najnovija verzija kontrolne liste Međunarodne federacije za ginekologiju i opstetriciju, objavljena u časopisu *International Journal of Gynecology & Obstetrics*, naglašava važnost adresiranja postojećih kroničnih medicinskih stanja kao što su dijabetes, lupus i pretilost u prekoncepcijskoj skrbi. Autori ističu da su strategije usmjerene na upravljanje bolestima ključne za poboljšanje kratkoročnih i dugoročnih ishoda za majke i bebe.

Kontrola glukoze prije trudnoće

"Žene s dijabetesom mogu imati zdrave trudnoće, ali se moraju pripremiti unaprijed", izjavila je dr. Ellen W. Seely, profesorica medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Harvard i direktorica kliničkih istraživanja u odjelu za endokrinologiju, dijabetes i hipertenziju u Brigham and Women's Hospital, Boston.

Visoke razine glukoze u prvom tromjesečju povezane su s povećanim rizikom od urođenih mana, od kojih su neke vrlo ozbiljne. Smanjenje razine glukoze može smanjiti rizik od urođenih mana kod žena s dijabetesom na razinu blisku općoj populaciji, naglašava dr. Seely.

Američko udruženje za dijabetes (ADA) postavilo je cilj za žene da prije začeća postignu HbA1c manji od 6,5%. Također, neke žene s dijabetesom možda trebaju promijeniti terapiju prije trudnoće, jer određeni lijekovi mogu povećati rizik za fetus. Na primjer, ACE inhibitori, koji se često koriste kod hipertenzije, povezani su s povećanim rizikom od oštećenja bubrega kod fetusa i treba ih prestati uzimati prije trudnoće.

Trudnoća u vrijeme remisije lupusa

Planiranje unaprijed također je ključno za zdravu trudnoću kod žena sa sistemskim lupusom eritematodesom (SLE), ističe dr. Sayna Norouzi, direktorica klinike za glomerularne bolesti i policističnu bolest bubrega u Loma Linda University Medical Center, Kalifornija. "Lupus najčešće pogađa žene u reproduktivnoj dobi i može stvoriti mnoge izazove tijekom trudnoće," kaže dr. Norouzi. Žene s lupusom suočavaju se s povećanim rizikom za komplikacije u trudnoći poput preeklampsije, problema s rastom fetusa, mrtvorođenosti i prijevremenog poroda.

Prije i tijekom trudnoće, žene s lupusom trebale bi surađivati sa svojim liječnicima kako bi prilagodile terapiju, pazile na znakove pogoršanja i nastojale začeti tijekom razdoblja remisije lupusa. Prekoncepcijska skrb za žene s lupusom uključuje pažljiv pregled lijekova koji se koriste za kontrolu bolesti i zaštitu bubrega i drugih organa.

Prednosti prekoncepcijske skrbi kod pretilosti

Trenutne smjernice Američkog koledža opstetričara i ginekologa i Instituta za medicinu savjetuju promjene u načinu života kako bi se smanjilo pretjerano dobivanje na težini tijekom trudnoće i smanjili rizici od komplikacija u majke i fetusa. Sve više studija sugerira da žene s pretilošću koje usvoje zdravije životne navike prije začeća mogu smanjiti rizike povezane s pretilošću kod svojih beba.

Na primjer, odrasli rođeni od majki s pretilošću imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti, a rani znakovi promjena na srcu mogu se uočiti kod novorođenčadi. Promicanje zdravog načina života prije i tijekom trudnoće može smanjiti ovaj negativni utjecaj na srce i krvne žile kod djece, ističe dr. Samuel J. Burden, istraživač na King’s College London.

Zaključak

Žene s kroničnim bolestima mogu imati zdrave trudnoće uz pravilno planiranje i upravljanje njihovim zdravstvenim stanjem. Prekoncepcijska i prenatalna skrb trebaju uključivati temeljito praćenje i prilagodbu terapije kako bi se osigurao najbolji mogući ishod za majku i dijete. Također, promjene u načinu života, poput poboljšanja prehrane i povećanja fizičke aktivnosti, ključne su za smanjenje rizika i osiguranje zdravije trudnoće.

 

The Pregnancy Challenges of Women With Chronic Conditions - Medscape - July 17, 2024.

Dr.Vesna Harni

Povezane teme